latinica  ћирилица
25/07/2024 |  10:55 ⇒ 11:21 | Аутор: СРНА

Отварање нове болнице у Добоју 4. септембра

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић изјавио је да ће нови објекат болнице у Добоју бити отворен 4. септембра, након чега ће почети прелазак пацијената и медицинског особља у тај објекат израђен према најсавременијем концепту.
Болница "Свети апостол Лука" у Добоју - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Болница "Свети апостол Лука" у ДобојуФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

То је нови болнички објекат који ће за здравствени систем донијети много, али за грађане Добоја и шире регије, те здравствене раднике Болнице у Добоју, још више - нагласио је Шеранић.

Шеранић је у интервјуу Срни подсјетио да је пројекат изградње нове болнице у Добоју започет 2019. године, али да је општа ситуација, пандемија вируса корона, инфлација и сукоб у Украјини, утицала на реализацију пројекта.

- Успјели смо завршити пројекат. Болница је добила употребну дозволу и сада припремамо манифестацију отварања која је предвиђена за 4. септембар - истакао је Шеранић.

Он је навео да ће од тада пацијенти и медицинско особље почети прелазити у нови објекат.

- Болница Добој развила је план преласка, а у оквиру болнице, која ће сада бити обједињена на једном мјесту, наћи ће се све оно што једна болница оваквог типа треба да има. Мислим на онај комцепт којег смо се држали у изградњи нових болница, а то је да ургентни блок, поликлинички и стационарни дио буду у потпуности одвојени због различитих организационих и епидемиолошких мјера - рекао је Шеранић.

Он је истакао да ће на једном мјесту, у новом објекту болнице у Добоју, бити обједињене све медицинске процедуре.

- Ту су четири нове операционе сале потпуно опремљене, а једна операциона сала која је намијењена за ургентни блок како би се све ствари које су хитне могле омах завршавати - прецизирао је Шеранић.

Нови објекат, додао је он, имаће и дневну онколошку болницу, све поликлиничке амбулантне услове и савремену опрему.

Шеранић је истакао да је додатним пројектовањем у објекат уврштено и одјељење интензивне његе за нехируршко лијечење.

- То је јединица која се изузетно важном показала у самој пандемији вируса корона - нагласио је Шеранић.

Шеранић је навео да нова опрема болнице у Добоју отвара могућност и развоја нових процедура у лијечењу.

У СРПСКОЈ 271 СЛУЧАЈ МОРБИЛА - РОДИТЕЉИ ДА ПРОВЈЕРЕ ВАКЦИНАЛНЕ КАРТОНЕ И ВАКЦИНИШУ ДЈЕЦУ

Шеранић је рекао да је, према посљедњим подацима, у Републици Српској регистрован 271 случај оболијевања од морбила.

- Епидемије су евидентиране на подручју Бијељине и Дом здравља у Бијељини води рачуна о томе. Институт /за јавно здравство Српске/ контролише цијелу Републику Српску по питању превентивних мјера када говоримо о морбилама - рекао је Шеранић.

Министар здравља је истакао да је поразно да је у тренутку када постоје вакцине против морбила присутан врло низак обухват вакцинацијом.

Он је рекао да је поразно што су два младића од 17 и 18 година у ФБиХ умрла од морбила.

- Поразно је да младићи у пуној снази умиру због тога што нису били вакцинисани и због тога што су се заразили морбилама - истакао је Шеранић.

Он је замолио родитеље да провјере вакциналне картоне дјеце те да се, уколико нису вакцинисана, обрате најближој педијатријској служби и вакцинишу дјецу против морбила.

- Ако су пропустили ванцинацију, то није проблем јер постоји могућност да се дјеца довакцинишу, али свакако морамо имати на уму да та вакцина спашава живот - поручио је Шеранић.

СИСТЕМ ВАЗДУШНОГ МЕДИЦИНСКОГ ТРАНСПОРТА ВРЛО ЗНАЧАЈАН УСЛУГА СРПСКЕ

Шеранић је навео да је систем ваздушног медицинског транспорта Српске, који изводи Хеликоптерски сервис Републике, врло значајна медицинска услуга Српске која помаже великом броју пацијената.

Он је подсјетио да се, због територијалне организације Републике Српске, 2013. године указала потреба за развијање услуге ваздушног медицинског транспорта.

- Моја захвалност директору Хеликоптерског сервиса Бобану Кустурићу који је објеручке прихватио, заједно са нама иницирао и континуирано радио на развоју те врсте услуге - навео је Шеранић.

Он је рекао да та услуга захтијева поштовање низа процедура, додајући да су те процедуре, када је ријеч о транспорту унутар Српске, развијене уз подршку Хеликоптерског сервиса и УКЦ-а Српске.

- Развијене су и процедуре ван Републике Српске, јер неријетки су случајеви потребе такве врсте транспорта, рецимо, за Београд или довожења пацијената према УКЦ-у Српске, као што смо имали неколико случајева, из Подгорице - рекао је Шеранић.

Министарство је, додао је он, и кроз нови Закон о здравственој заштити израдило и Правилник о стандардима, процедурама и програму додатне обуке чланова тима за обезбјеђење ваздушног медицинског транспорта.

- Правилник сада иде у објаву како би могли што квалитетније да раде - навео је Шеранић.