latinica  ћирилица
17/06/2024 |  18:58 ⇒ 19:28 | Аутор: РТРС

Клиника за кардиохирургију - срце заједничке сарадње Српске и Србије (ФОТО)

Министар за бригу о породици и демографију Србије Милица Ђурђевић Стаменковски изјавила је данас да је Клиника за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра Републике Српске у Бањалуци мјесто заједничке сарадње, братства и савезништва Српске и Србије с циљем да се српском народу са обје стране ријеке Дрине омогуће исти услови здравствене заштите.
Посјета УКЦ-у - Фото: РТРС
Посјета УКЦ-уФото: РТРС

- У овој клиници куца срце наше заједничке сарадње - рекла је Стаменковски новинарима у Бањалуци, након посјете Клинике за кардиохирургију УКЦ-а.

Она је истакла да је ово савремен клинички центар који је конкурентан оном у Београду на Дедињу и да је не чуди што је за само двије године претекао клиничке центре у Федерацији БиХ и по квалитету здравствених услуга, али и по броју пацијената.

- Не сумњам да ћете наставити да се развијате. Одушевљена сам чињеницом да нема листе чекања. Даћемо наш допринос Дечијој поликлиници, као и да се овде афирмише вантелесна оплодња - рекла је Стаменковски, која је исказала дивљење залагању здравственог особља УКЦ-а.

Она је истакла да као министар за бригу о породици и демографији има обавезу да у обиласцима клиничких центара, здравствених установа, различитих амбулати и домова здравља укаже на потребу да ова мјеста буду окренута породици, те да у њима сви добију подједнак третман.

- Као потомци треба да покажемо поштовање према онима који су нашу земљу градили и стварали, а бригом о најмлађима пошаљемо поруку наше заједничке будућности - рекла је Стаменовски.

Генерални директор УКЦ-а Републике Српске Владо Ђајић захвалио је руководству Србије на челу са предсједником Александром Вучићем и Влади за све што раде за Републику Српску.

- Захваљујем се и за све што раде када је наша установа у питању, а тиче се лијечења пацијената и едукације нашег кадра - рекао је Ђајић.

Он је навео да је у овом тренутку 20 љекара из УКЦ-а на едукацији у Клиничком центру Србије.

- Скоро сваког мјесеца 10 до 20 љекара из Србије долази у УКЦ и едукује наш кадар и тиме доприноси унапређењу здравственог система Републике Српске", рекао је Ђајић.

С обзиром на чињеницу да је предсједник Фондације "Дјеца нам се рађала", Ђајић је рекао да је са министарком Стаменковски разговарао о подршци Српској у вези са пронаталитетном политиком која је, како каже, заједничка брига.

Начелник Клинике за кардиохирургију у УКЦ-у Никола Шобот рекао је да је кардиохирургија плод сарадње двије братске државе Републике Србије и Републике Српске.

Он је истакао да кардиохирургија постоји захваљујући доброј сарадњи УКЦ-а Републике Српске, Института за кардиоваскуларне болести Дедиње и Института за кардиоваскуларне болести Сремска Каменица.

- Кардиохирургија је доказ да заједништво и добра сарадња доносе увијек добре резултате, а овдје се они мјере у броју спашених живота, што смо недавно и презентовали када смо обиљежавали двије године постојања Клинике за кардиохирургију - рекао је Шобот.

Он је истакао да, осим спашавања живота, морају да воде рачуна и о стварању нових живота.

- Демографска проблематика је присутна, те наша пронаталитетна политика мора да буде адектватна. Драго ми је што и у томе имамо подршку Србије. Најважније је да оно што данас градимо имамо коме да оставимо - рекао је Шобот.