latinica  ћирилица
15/06/2024 |  09:13 ⇒ 11:45 | Аутор: СРНА

Кузмановић: Декларација је програм рада и развоја Српске

Предсједник Академије наука и умјетности Републике Српске /АНУРС/ Рајко Кузмановић изјавио је да Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, усвојена на Свесрпском сабору, не вријеђа и није на штету било ког народа или државе, већ иде у смјеру заједничког окупљања Срба који на то имају право ма гдје били.
Рајко Кузмановић - Фото: РТРС
Рајко КузмановићФото: РТРС

- Сабор је одлучио да празник Сретење, који се обиљежава 15. фебруара и Дан је државности Србије, буде најважнији празник Срба и да га славе заједно и Србија и Српска. Међутим, обиљежавање и прослављање 9. јануара нипошто неће бити занемарено - рекао је Кузмановић.

Он је прецизирао да су поједина негативна реаговања опозиционих и других снага усмјерена на повреде Устава БиХ и одређених одредби Устава Српске о 9. јануару због чега је на том плану дрска лаж да се неко одриче прославе тог датума.

Према његовим ријечима, Декларација је програм рада и развоја Републике, те представља непобитне чињенице које ће, између осталог, онемогућити да се неистинама пише историја.

Он је рекао да ће бити нужно да се нека питања у Декларацији понове више пута док не уђу у уши и свијест критичара.

- Жеље да се поново оживи питање у вези са имовином Српске, јесте оно о коме се не може расправљати, јер је ријешено домаћим и међународним правом - рекао је Кузмановић.

Он је додао да се у вези с тим сви и увијек треба да држе Устава као закона над законима и највишег правног акта.

- Давно су утврђена правила о имовини по којима је имовинско право трајно и неотуђиво. Дакле, загарантована је имовина нижих територијалних јединица, а не државе - закључио је Кузмановић.

Он је изразио задовољство што је у оквиру Свесрпског сабора потписано више десетина уговора и споразума између институција Српске и Србије, међу којима се истиче Споразум о трајној сарадњи између АНУРС и Српске академије наука и уметности.

Кузмановић је рекао да су владе Српске и Србије усвојиле наведену Декларацију, те да исто треба да потврде и парламенти двије државе, те је сугерисао да се наведени документ одштампа у више стотина хиљада примјерака и што више приближи грађанима двије земље, као и српској дијаспори.