30/05/2011 | 18:27 | Аутор: РТС
МЛАДИЋЕВ АДВОКАТ ПОСЛАО ЖАЛБУ
Милош Шаљић, адвокат Ратка Младића, предао је жалбу на рјешење о испуњености услова за изручење генерала Младића у пошти у Београду. Жалба би најраније у суд могла да стигне сутра, послије чега ће кривично ванпретресно вијеће суда имати три дана да донесе одлуку.
Адвокат Шаљић изјавио је да је данас око 17.15 сати предао жалбу на рјешење о испуњености услова за Младићево изручење Хашком трибуналу.
Шаљић није прецизирао да ли се жалбени наводи односе на то да се не може, како је рекао, изручити човјек који није у стању да изнесе одбрану, као и да преживи транспорт до Хага.
Уколико судско вијеће одбије жалбу, рјешење о изручењу ће постати правоснажно и биће прослијеђено на потврду министарки правде Снежани Маловић која ће дати коначну ријеч о изручењу генерала Младића.
"Његово здравствено стање је алармантно, нужно је да га прегледају кардиолог, неурохирург, ортопед, гастроентеролог", поновио је Младићев бранилац.
Шаљић је, такође, навео да ће ићи заједно са Младићем у Хаг и да ће бити један од његових заступника, док се о осталим адвокатима који би чинили Младићев правни тим за одбрану још преговара.
Заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић изјавио је раније да би Младић могао да свједочи о злочинима над Србима који су почињени током рата.
Иако је Младић био спреман да да изјаву о злочинима, то се неће десити, јер, како је рекао Шаљић, није здравствено способан.
Генерала Младића данас су посјетили и унуци које је видио први пут у животу.
Љекарска комисија је утврдила да је Младић способан да прати суђење, наводећи да има психооргански синдром, што подразумијева губитак спознаје и неспособност памћења, али су закључили да то не омета судски процес.
Породица, међутим, сматра да је Младићево стање лоше и да не може да прати судски поступак. Младићева породица позвала је хашке експерте да дођу и увјере се у његово стање.
НИЈЕ ИМЕНОВАН СУДИЈА
Портпарол Хашког трибунала Нерма Јелачић рекла је да је у том суду све спремно за изручење Ратка Младића и да неће бити најављен датум и вријеме његовог трансфера.
Она је рекла да Трибунал још није донио одлуку о томе ко ће бити предсједавајући судија у предмету против генерала Ратка Младића и демантовала наводе појединих медија да су њемачки судија Кристоф Флиге или холандски судија Алфонс Ори именовани за предсједавајућег судију.
ЖИВОТ У ПРИТВОРСКОЈ ЈЕДИНИЦИ
Јелачићева је навела да Трибунал још нема детаљнији увид у Младићево здравствено стање и да ће то, одмах по његовом пребацивању у Хаг, утврдити љекари, али да Трибунал није ником укинуо оптужницу због здравствених разлога.
По доласку у Хаг, Младић ће бити смјештен у дијелу притвора у којем ће, како се очекује, у почекту бити изолован од осталих хашких притвореника.
Младић ће одмах бити подрвргнут прегледима, а уколико се покаже потреба, добиће интензивну љекарску његу.
Тек послије неколико дана, Младић ће се придружити осталим притвореницима, а према ранијој пракси обичај је био да притвореници који се терете за иста дјела не буду смјештени на истом спрату. Да ли ће такав случај бити и када је ријеч о генералу Младићу остаје да се види.
Правила налажу да се он појави пред судијом и да се на тзв. првом појављивању изјасни о кривици. Обично је то рок од 48 сати од смјештаја у притворску јединицу, уколико то здравствено стање притвореника дозволи.