21/06/2024 |  18:02 ⇒ 19:56 | Аутор: РТРС

Арнаутовић Аустрији осигурава побједу (ФОТО)

Фудбалери Пољске и Аустрије играју утакмицу другог кола групе Д на Европском првенству.
Пољска - Аустрија (Фото: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT) -
Пољска - Аустрија (Фото: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT)

78. минут - Арнаутовић прецизан с пенала - 1:3.

Матирао је Арнаутовић голмана Пољске и донио готово недостижних 3:1.

77. минут - Пенал за Аустрију - 1:2.

Сабицер је у стилу Марадоне предриблао дефанзивце Пољске и стигао надомак шута, али се одлучио на дриблинг који је коштао Пољску пенала. Шченсни је начинио пенал и добио жути картон.

75. минут - Нова промјена у Пољској - 1:2. Слиш је изашао, а играће Гросицки.

70. минут - Мелер додијелио жути картон Арнаутовићу.

67. минут - Баумгартнер донио велику радост Аустријанцима - 1:2.

Ужасна одбрана Пољске, а селектор Пробјеж је промијенио нападаче.

Баумгартнер је искористио непажњу дефанзиве ривала и донио нову велику радост тиму.

Арнаутовић је одиграо величанствену улогу у овој акцији. Прескочио је лопту и направио лажно кретање, након чега је на сцену ступио стријелац гола и маестралним ударцем матирао Шченсног.

65. минут - Жути картон за Левандовског - 1:1.

Судија Мелер није опростио Левандовском ударац лактом у ваздушном дуелу.

64. минут - Пољска има проблеме у нападу - 1:1.

Пољска има потпуно нови напад. Оба стартна нападача су промијењена, а играће Свидерски и Левандовски.

То значи да ће Аустријска одбрана бити под великим притиском, јер ће испред себе имати свјеже играче.

60. минут - Левандовски улази у игру.

Најбољи играч Пољске је ушао на терен и то ће бити велика пријетња по гол Аустрије.

Замијенио је Адама Буксу, стријелца за Пољску против Холандије.

Изашао је и Пјонтек, а играће Свидерски.

Зјелински је предао капитенску траку Левандовском.

56. минут - Вимер ударио Залевског и добио жути картон.

53. минут - Бартош Слиш из Пољске је добио жути картон.

50. минут - Чврста игра у наставку меча - 1:1.

Фудбалери оба тима започели су друго полувријеме веома чврсто.

Не ризикују и чекају грешку. Видјећемо хоће ли то донијети било какав резултат.

46. минут - Почело друго полувријеме између Пољске и Аустрије.

Промјене прије другог полувремена.

Селектор Пољске направио је промјену у тиму и тиме појачава средину. У игру је ушао Модер, а изашао је Јакуб Петровски.

Рагник је ротирао Грилича, умјесто кога ће играти Вимер.

Завршено је прво полувријеме на Олимпијском стадиону у Берлину.

45. минут - Још минут игре у првом дијелу меча - 1:1

Судија Мелер допустио је још минут игре у првом дијелу меча.

42. минут - Сабицер из велике даљине покушао да угрози гол Пољске - 1:1

Марсел Сабицер је овога пута покушао, али из велике даљине, са више од 20 метара да постигне гол, међутим лопта је прошла поред стативе, а Шченсни је био на лопти.

38. минут -  Сабицер пропустио добру прилику - 1:1.

Марсел Сабицер пропустио је прилику да доведе Аустрију до новог вођства.

Направио је непотребно кретање удесно, а имао је шансу да упути ударац са седам-осам метара од гола Пољске.

Пјонтек снажна "деветка"

Пјонтека стручњаци описују као класичног, традиционалног нападача, оно што би се назвало класична деветка.

Пољак је најефикаснији у противничком шеснаестерцу, захваљујући одличном позиционирању, прецизној завршници, висини, физичкој снази, упорности у ваздушним или физичким дуелима са противницима.

У националном тиму Пољске је од 2018. године, а ово му је био 12. гол.

30. минут - Пољска поравнала резултат - 1:1.

Навала Пољске није дјеловала убједљиво, али је захваљујући великим пропустима у преузимању играча и несналажљивости Аустријанаца, стигла до изједначења.

Кшиштоф Пјонтек је затресао мрежу Аустрије.

Фудбалери Пољске (Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH)

25. минута - Пољска примирила игру, али Аустрија и даље боља - 0:1.

Пољска не успијева да направи игру течном, покушавају дубоким пасовима да пребаце везни ред, али им то не помаже.

Аустријанци се одлично бране и имају одличну транзициону игру.

15. минута - Аустрија бољи ривал.

Статистички параметри говоре да је Аустрија бољи тим на почетку меча, примјера ради, посјед лопте износи 66 одсто.

Аустрија игра позициону игру, веома стрпљиво и сјајно контролише кретање противничких играча.

Пољска дјелује као да је ушла с некаквим страхом, не могу да се ослободе упорних Аустријанаца.

9. минута - Аустрија води - 1:0.

Уиграна комбинација Аустријанаца, те уз мало среће долазе до гола.

Аустријанци су прво извели аут са лијеве стране, а онда су уз мало среће Мвене је центрирао лотпу која је дошло до Гернот Траунера коме је без ваљане маркације било једноставно да постигне гол главом.

Офанзива Аустрије се испалтила.

6. минута - Миран увод утакмице у Берлину - 0:0.

Уводни минути утакмице протичу мирно, без већих трзавица и осцилација у игри тимова.

Аустрија је нешто офанзивније започела дуел, а Пољска, разумљиво дефанзивније.

Дјелује да ће ово бити отворен меч, уколико узмемо у обзир формацију тимова. Пољска игра 3-4-3, а Аустрија 4-2-3-1.

1. минута - Почео је меч - 0:0. Аустријанци су извели почетни ударац.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Мелер главни судија дуела

Халил Умут Мелер је турски фудбалски судија. Он је на Фифиној листи од 2017. и члан је Уефиних елитних судија од 2022.

У децембру 2023. је хоспитализован након напада на крају утакмице Суперлиге Турске између Анкарагучуа и Ризеспора, због чега је лига била суспендована.

Помагаће му Емре Еисој и Керем Ерсој. Четврти судија је Раде Обреновић.

У ВАР соби је Паоло Валери.

Алаба на клупи и у специјалној улози

Репрезентацију Аустрије ће и у Њемачкој предводити искусни нападач Интера Марко Арнаутовић - рекордер по броју наступа за национални тим и други на вјечној листи стријелаца.

Носиоци игре биће и Марсел Сабицер, иза којег је сјајна сезона и финале Лиге шампиона са Борусијом из Дортмунда, дефанзивац Болоње Штефан Пош, везиста РБ Лајпцига Кристоф Баумгартнер и Конрад Лајмер, који је прошле године управо из Лајпцига прешао у Бајерн Минхен.

Очекивано, највише репрезентативаца Аустрије долази из њемачке Бундеслиге, али значајан број фудбалера државног тима игра и у домаћем првенству. Чак четворица бране боје бечког Рапида.

Велики хендикеп за Аустријанце је изостанак искусног Давида Алабе.

Штопер Реал Мадрида се од средине децембра опоравља од тешке повреде кољена и неће заиграти у Њемачкој, али ће бити уз национални тим и послужити као веза између свлачионице и стручног штаба јер му је додијељена специјална улога капитена ван терена.

Мораће Ралф Рагник на шампионат Европе и без првог голмана пошто се Александер Шлагер и даље опоравља од операције менискуса и није се нашао на списку.

Легенда пољског фудбала - Роберт Левандовски

Пољску на шампионату Европе предводи нападач Барселоне Роберт Левандовски, играч са највише наступа и највише постигнутих голова у историји пољског националног тима.

Требало је да главна помоћ или прва замјена за Левандовског у шпицу пољског напада буде Аркадијуш Милик.

Навијачи Пољске (Фото: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE)

Иако није добио позив за репрезентативне активности у новембарском и мартовском циклусу, име искусног голгетера Јувентуса нашло се на списку путника за Њемачку, али се Милик повриједио у припремном дуелу са Украјином.

Сличне (не)среће били су бек Астон виле Мети Кеш и крило Волфсбурга Јакуб Камински, који такође неће играти на првенству Европе.

Од познатијих фудбалских имена међу репрезентативцима Пољске су дефанзивац Арсенала Јакуб Кивиор, млади фудбалер Роме Никола Залевски и Пјотр Зјелински из Наполија.

Селектор Пробјеж је на Европско првенство повео четворицу голмана.

Оливијер Зих је прецртан са коначног списка, али је допутовао и тренирао са екипом у Њемачкој.

У сваком случају, јасно је ко ће међу стативе - неприкосновени Војчех Шченсни.