latinica  ћирилица
10/04/2025 |  18:35 ⇒ 20:24 | Аутор: РТРС

У Републици Српској уведене превентивне мјере против слинавке и шапа (ВИДЕО)

Појава слинавке и шапа у појединим европским земљама изазвала је забринутост међу домаћим фармерима.
Краве - Фото: РТРС
КравеФото: РТРС

Надлежна министарства прописала су провођење биосигурносних мјера да би се спријечило уношење болести.

На прву информацију о појави слинавке и шапа реаговало је ресорно министарство. Донесен је план управљања и формиран Републички кризни центар за контролу и сузбијање слинавке, шапа и куге малих преживара.

- Министарство ће поступати онако како каже струка, која је добро одрадила посао и када је било ријечи о афричкој куги свиња - рекао је Саво Минић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.

На граничним прелазима у току је постављање дезинфекционих баријера.

- Завршили смо постављање баријере на граничном прелазу Рача. Данас и сутра ће бити постављене и на граничним прелазима Орашје и Градишка - каже Саша Бошковић, директор Канцеларије за ветеринарство БиХ.

Фармери у пограничном пофручју са земљама Европске уније забринути су тренутним стањем и предузетим мјерама. Ранко Сарајлић из Брезик Ламинаца фарму музних крава, товне јунади и свиња обезбиједио је са три дезинфексионе баријере. Каже да је потребно увести и додатне мјере. 

- Мјере које је донијела Канцеларија за ветеринарсво на нивоу државне заједнице БиХ нису довољне за спријечавање уласка слинакве и шапа. Потребно је извршити забрану увоза живих животиња и производа од истих на 60 дана - истиче Ранко Сарајлић, фармер из Брезик Ламинаца.

БиХ је прошле године увезла 220.000 животиња. Да би се евентуална појава болести могла пратити потребно је адекватно обиљежити грла.

- Важна је мјера такођер да се у промету могу наћи само животиње чији је познат здравствени статус и које прати сва потребна документација, првенствено Увјерење о здравственом стаусу животиња - нагласио је Негослав Лукић, помоћник министра за ветеринарство Републике Српске.

Посљедњи случај слинавке и шапа код нас је регистрован 1968. године. У Великој Британији је 2001. године еутаназирано милион животиња због ове болести а директна штета била је милијарду фунти.