

Мраз пао када му вријеме није! Колико је страдало воће у околини Бањалуке? (ВИДЕО)

Илија Мијатовић из Шушњара дугогодишњи је произвођач крушке. Када је добра година остварује приносе и до 30 тона. Међутим, због априлског мраза каже да није сигуран ни да ли ће имати 100 килограма крушке.
- Иако није био јак мраз, сви цвјетови су поцрнили. Обишао сам сав воћњак и тешко је наћи цвијет да није оштећен. Не знам шта ћу ове године, да ли је вегетација раније кренула, не знам јер пред сам воћке су половично процвјетале - прича Мијатовић.
Мраз је причинио штету на коштичавом, али и јабучастом воћу. Највише су страдале шљиве и крушке.
- Коштичаве воћне врсте као што је трешња на већина стабала које смо анализирали имају значајна оштећења од мраза. Кајсија и бресква такође. Шљива има више сорти, али оштећења има. Сорта чачанска рана има оштећења, али има и пупољака који су живи, док је код сорте чачанска љепотица има мало више оштећења - изјавила је Нада Завишић, шеф Завода за воћарство у Пољопривредном институту Републике Српске.
Негдје су били отворени цвјетови па су оштећења од мраза различитог степена, појашњавају стручњаци.
- Од крушке је страдала виљамовка, санта марија, а од јабука ајдаред и гала и њихов принос ће бити умањен - додала је Завишићева.
Минуси и мразеви једино нису оставили штетне посљедице на житарице како на подручју Бањалуке тако и цијеле Српске.
- Имајући у виду да су пшеница и друга стрна жита у фази влатања, оне су отпорне на све минусе. Стање је добро, постоје мала оштећења која ће се регенерисати за пар дана - тврди Драган Мандић, шеф Завода за стрна жита у Пољопривредном институту.
Из Хидрометеоролошког завода Српске најављују пораст температура и могући престанак опсаности од мраза.
Штета од мраза, према сазнањима стручњака, биће велика. За крањег купца то представља страх од повећања цијене воћа у трговинама.