latinica  ћирилица
05/04/2025 |  17:09 ⇒ 19:12 | Аутор: СРНА

Каран: Забрањена посјета, дозвољено поштовање - Српска не пристаје на понижење

Одлука Републике Српске да њемачку министарку Ану Лирман прогласи непожељном особом на својој територији није ни испад, ни провокација, то је порука да више нећемо живјети у свијету у којем се колонијални управници дочекују као дипломате, а понижења проглашавају за европске вриједности, изјавио је министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран.
Синиша Каран - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Синиша КаранФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

- Долазак Лирманове у Бањалуку био је помно испланиран политички маневар. Њен задатак није био да донесе поруку помирења, сарадње или поштовања. Напротив - била је ту да демонстрира да Њемачка 'нема ништа против Републике Српске', већ да води обрачун искључиво с Милорадом Додиком. И ту је направљена кључна грешка - каже Каран.

Јер, како наводи, Милорад Додик није обичан појединац - он је предсједник Републике Српске. И напад на њега, посебно када долази из иностранства, није ништа друго до напад на институцију, на вољу народа и на уставни поредак Српске.

- Управо зато је било важно реаговати, принципијелно и одлучно. Зато се не ради о забрани посјете, већ о забрани понижавања - истакао је министар Каран.

Он је указао да је Њемачка одлучила да своју дипломатску офанзиву према Републици Српској води преко санкција, резолуција и дволичног односа према високом представнику који не постоји у међународном праву, али постоји у политичкој игри великих.

Каран је подсјетио да њихов колонијални гувернер Кристијан Шмит овдје мијења уставе, намеће законе, пријети, хапси, док Берлин све то прати климајући главом.

- И онда шаљу министарку да покажу да су, ипак, 'отворени за разговор'. Не са Републиком Српском – него с онима који би Српску да представе као себе. Потпуно подложну, без кичме, без свијести. Али, то у Бањалуци више не пролази - поручио је Каран.

Он је нагласио да Република Српска већ неко вријеме води политичку борбу за свој опстанак и статус уз невјероватну дозу храбрости, али и прорачунате одмјерености.

- Одлука да се Лирманова прогласи непожељном била је тест те досљедности. Тест који је Република Српска положила. И док је институције бране, опозиција је – дочекује. Представница њемачке политике која је подржала резолуцију којом се српском народу покушава залијепити етикета геноцидности, која подржава неизабраног високог представника и санкционисање изабраних представника народа, дошла је да се сретне с онима који се даноноћно куну у демократију, а моле се амбасадама -  нагласио је министар Каран.

Он је рекао да поставља питање: "Гдје је дно сервилности. Да ли је могуће да вам ништа није свето осим фотеље, па се и у тренутку када Република Српска води борбу за институционални опстанак - ви сврставате на страну оних који тај опстанак оспоравају?".

- То више није опозиција. То је политичко саучесништво у понижавању народа. И док се они сликају по хотелима чекајући да их неко други инсталира на власт, институције Републике Српске показују да знају, смију и хоће да бране свој дигнитет.Зато ова забрана није само политичка порука - то је чин самопоштовања. А њега, након деценија понижавања, регион препознаје као нову валуту достојанства - констатовао је Каран у изјави за Срну.

У овом тренутку, каже када се води одлучујућа битка између воље народа и воље центара моћи, Република Српска је јасно показала на чијој је страни.

- И то се не заборавља - закључио је министар Каран.