

Објављен зборник радова са манифестације Дани Русије у Републици Српској

Република Српска постала је најзападнији дио Европе у којем је могуће реализовати скуп овог нивоа, који је притом добио запажену медијску пажњу, и достојно представљање Руске Федерације и њеног модела суживота – разноликости култура и традиција народа Русије, као позитивног примјера међунационалног и међуконфесионалног народног јединства.
У књизи су двојезично (на српском и руском језику) представљени радови са Међународне конференције руско-српски односи у контексту формирања мултиполарног свјетског поретка: искуства и перспективе (одржана уз подршку Фонда Горчакова), текстови с Експертског округлог стола Искуство заједничког живота народа Русије и Републике Српске, те бесједе о руско-српским духовним везама.
На експертском нивоу размотрени су руско-српски односи у контексту савремене трансформације међународног система и глобалних политичких потреса и указано је на могуће изазове и перспективе даље сарадње, с акцентом на улогу Русије и мјесто Балкана у контексту формирања новог мултиполарног свјетског поретка.
У тематском склопу српско-руске духовне везе, размотрени су српско-руски односи с духовне тачке гледишта, са јасном свешћу да је за савладавање изазова који је бачен пред свијет данашњице, потребно искуство вијекова које је, најприје, сабрано у најдубљем сегменту људских односа – духовном.
Друга деценија XXI вијека карактеристична је по радикалној нестабилности која се манифестује у међународним односима, међународној економији и медијској сфери. То је својеврсно стање рата на више фронтова. Осим реалних војних сукоба у Европи и на Блиском истоку, води се економски рат, медијски и, уопште, како се то данас именује, на дјелу је хибридни рат.
И XX вијек, у својој другој половини, започео је ратним сукобом у Кореји, гдје су се сукобили Совјетски Савез и САД. Послије још неколико сукоба (Вијетнам, Блиски исток итд.), те неколико озбиљних криза, када је перманентни хладни рат завршен, наступило је неколико декада одсуства директног сукоба Запада и земаља које су некада чиниле Совјетски Савез и војни савез Варшавски уговор.
Штавише, САД и колективни Запад увели су у своју сферу утицаја, и чак у војни савез НАТО, и у наддржавну структуру ЕУ, више земаља из некада супротног блока.
Све ово је резултирало радикалном нестабилношћу на источним територијама Европе и у Средњој Азији, па и на Балкану. Враћање стабилности и мира на ове просторе је превасходан задатак у савременом свијету и Зборник је у великој мјери посвећен разматрању свих изазова те стварању методологије глобалног политичног прогнозирања која ће омогућити да се избјегну претходне грешке и створе услове за квалитетну српско-руску сарадњу у свим областима друштвеног политичког живота.
Зборник се може у цјелини преузети у електронском облику на сајту Центра за друштвено-политичка истраживања Републике Српске.
Извор: srbratstvo.rs