latinica  ћирилица
05/04/2025 |  18:42 ⇒ 19:58 | Аутор: РТРС

Додик: Заштиту Дејтона затражићемо од Србије, Хрватске, Русије, САД и Француске (ВИДЕО)

Република Српска политички је стабилна и институционално је одговорила на уставну кризу у коју је БиХ увео Кристијан Шмит, намећући измјене Кривичног закона, без процедуре у Парламентарној скупштини БиХ, оцијењено је на проширеној тематској сједници Владе. Закључак је да би у нови Устав требало уградити одредбу да ниједан закон у Парламентарној скупштини БиХ не може бити усвојен без сагласности Народне скупштине Републике Српске. Предложене су и мјере за заштиту Дејтонског мировног споразума – због тога ће се Српска обратити Србији, Хрватској, Русији, САД и Француској.
Сједница Владе Републике Српске - Фото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja
Сједница Владе Републике СрпскеФото: predsjednikrs.rs/Borislav Zdrinja

30 година прошло је од потписивања Дејтонског мировног споразума. Готово одмах након стављања парафа на овај међународни споразум почело је његово урушавање и траје све до данас. Због тога ће Република Српска тражити његову заштиту.

- Сасвим природно као страна која је потписала све анексе Дејтона, Република Српска да затражи заштиту ДМС и њене позиције од Србије и Хрватске и да од Русије, САД, Француске затражимо заштиту ДМС - рекао је Додик.

Дејтонски мировни споразум рушиле су незаконите и наметнуте одлуке, на то је Српска увијек упозоравала. Да би се спријечило антидејтонско дјеловање, усвојени су закони којима се штити дејтонски устав БиХ и којима је Српска институционално одговорила на кризу коју је својим одлукама изазвао Кристијан Шмит.

- Кристијан Шмит врши притисак, пресуда, па нови поступци - каже Синиша Каран министар унутрашњих послова Републике Српске.

Жељка Цвијановић предсједавајућа и српски члан Предсједништва БиХ навела је да ће доћи вријеме да Шмит оде са своје позиције.

- Али, као неко ко у свом раду поштује Устав, због свега што је урадио противуставно морају се и све негативне посљедице елиминисати - каже Цвијановић.

Да подсјетимо, Шмит је одлуком наметнуо измјену Кривичног закону, коју није усвојила Парламентарна скупштина. На основу те одлуке вођен је политички процес и изречена првостепена пресуда. Након које је званичницима Српске стигла понуда, која је одбијена.

- Цијена је сљедећа, нама лични комодитет, да живимо гдје желимо, а да се Република Српска одрекне имовине, да Устав постане статут, да се одрекне права на ентитетско гласање и вето и права на референдум - поручио је Ненад Стевандић предсједник Народне скупштине Републике Српске.

Након одбијања те понуде нижу се нови предмети, опет због наводног рушења уставног поретка. Расписују се унутрашње потјернице, од Интерпола траже црвене. А кад је тај план пропао, посеже се за криминализацијом.

- Из политичког Сарајева се под палицом њихових ментора покушава, у задњих пар дана, да политички прогон званичника буде пребачен на криминализацију појединаца и институција - истакао је Радован Вишковић предсједник Владе Републике Српске.

Ту није крај атацима на институције Српске – пријети им се новима санкцијама. У Бањалуку стижу, испоставиће се непожељне особе, попут њемачке министарке Ане Лирман. Најављују се састанци са опозицијом и то у републичким институцијама, без обавјештења надлежних служби.

- Неће нико, ма из које земље да долази, долазити у НСРС као у кафану и понашати се као да је ово нека неозбиљна држава. Та провокација је одјекнула, али је она по мени дјеловала и на суверенитет Српске. Показали смо да смо достојанствени и суверени - истакао је Стевандић.

БиХ то по свему судећи није. И они који су је својим одлукама таквом учинили сада се, као брину за њу. Попут некадашњег високог представника Валентина Инцка који позива на слање међународних трупа у Брчко.

- Па нека он дође да живи у Брчко. И нека онда заговара такав сценарио. И слични идиоти њему. Да опет гину Срби, Бошњаци и Хрвати - истакао је Петар Ђокић министар енергетике и рударства Републике Српске.

Иако сва та политичка хистерија има за циљ урушавање Републике Српске, њена безбједносна ситуација, оцјењују званичници, није нарушена. МУП Српске на висини је задатка. А нови би овом министарству могао да буде додијељен кроз иницијативу да Српска подржи војни споразум Србије и Мађарске и да затражи статусни пријем.

- Можемо бити посматрачи, чланице. Република Српска може и има право на то - поручио је Додик.

Грађанима Српске званичници поручују да нема разлога за бригу. Ово су, кажу, политички процеси за које је потребно разумијевање домаћих институција али и страног фактора. На разумијевање и дијалог, умјесто подјела грађана, позивају и опозицију како би ојачали стабилност Републике Српске на нивоу БиХ.

- Обични људи највећим дијелом осуђују опозицију који у сарајевским медијима причају негативно о ономе што ради власт у Републици Српској - поручио је Љубиша Ћосић предсједник Савеза општина и градова Републике Српске.

Република Српска и даље је чврсто опредијељена за мир и суживот. Никада није позивала на рат нити пријетила ратом, поручују званичници. Осуђују изјаву делегата у Вијећу народа Српске, Џевада Махмутовића који је призивао пуцње на Полицију Српске. Осуда и на рачун Тужилаштава из Срспке која нису на изјаву реаговала.

- Како је могуће да човјек каже да треба пуцати на полицију и нико од тужилаца не реагује, је л треба Милорад Додик да поднесе пријаву, а гдје је оно по службеној дужности...Министре треба да реализујемо нашу идеју, ако се правосуђе не постави у функцију институција, устава, укинућемо закон о суду и тужилаштву Републике Српске, поставити нове структуре, ово се више издржати не може - поручио је Додик.

Предсједник Српске је категоричан – без сагласности Народне скупштине Републике Српске, ниједан закон на нивоу БиХ не смије бити усвојен. То ће, каже, тако бити и дефинисано новим Уставом Републике Српске.