

"У БиХ политичка криза која се рјешава политичким средствима" (ФОТО/ВИДЕО)

Декан Факултета безбједносних наука Универзитета у Бањалуци Предраг Ћеранић истакао је да се у БиХ и раније проналазио излаз из сличних криза, те оцијенио да је забрињавајућа ситуација у Србији.
- Ако се поштује изворни Дејтонски споразум који нуди равноправност конститутивним народима, онда ће се лако доћи до рјешења, поготово, ако легитимни представници тих народа у БиХ на равноправним основама и у међусобном уважавању отворе дијалог, до рјешења ће се сигурно доћи - рекао је Ћеранић.
Према његовим ријечима, Република Српска је изложена више терористичким пријетњама.
Марија Ђорић са Института за политичке студије из Београда оцијенила је да безбједносна ситуација у БиХ и Србији кључа, као и у региону.
- Мислим да би наши народи требало да науче да буду мало мудрији, да схватимо да неки ратови нису наши и да је време за мир - нагласила је Ђорићева.
Она је појаснила да је њен предмет истраживања могуће повезнице борилачких клубова са екстремизмом.
Научни сарадник на Институту за српску културу Приштина Ратомир Антоновић рекао је да је Република Српска камен у ципели великим моћницима и силама који на сваки могући начин покушавају да је униште кроз разне нападе и притиске.
- Очигледно да се ради о једном удару који трпимо и ви овде и ми на Косову само из једног јединог разлога - што припадамо српском народу и што смо очигледно мета оних који не желе да се српство очува, поготово овде у БиХ - поручио је Антоновић.
Професор на Факултету безбједносних наука у Бањалуци Саша Мићин оцијенио је да се тренутна ситуација у БиХ одвија у правцу политичке конотације, те да не постоји могућност конфронтација већих размјера.
- Можда се могу очекивати појединачни случајеви који су могући на овим просторима, али је сигурно да Министарство унутрашњих послова Републике Српске има капацитете, знање и могућности да такве стври предуприједи и спријечи - поручио је Мићин.
За међународни скуп пристигло је 55 радова од којих десет из Мађарске, девет из Србије, два из Бугарске и један рад из Русије, а одржава се у два формата - непосредним учешћем и онлајн.
Непосредно учешће узеће професори из Мађарске, Србије, Бугарске и Русије.
Научни скуп "Савремени изазови и пријетње безбједности" одржава се у организацији Факултета безбједносних наука.