

Митровић: Унутрашњи суверенитет у БиХ имају ентитети

- БиХ није држава у уставноправном смислу, јер је подијељена, не само међуентитетском границом територијалног интегритета по женевском принципу 49 према 51 одсто, него и двојаким принципима уставног уређења, који њен суверенитет јасно дијели на спољашњи и унутрашњи, како је утврђено Уставом БиХ - написао је Митровић у колумни за Глас Српске.
Он је нагласио да Устав БиХ одређује да ће од Дејтона службено име бити "Босна и Херцеговина".
- Да би нешто било држава, у њеном уставном називу мора бити одређење државног уређења - република /Србија/, /Руска/ федерација, савезна република /Њемачка/, /Швајцарска/ конфедерација, краљевина /Норвешка/, кнежевина /Монако/, сједињене државе /америчке/. Овако испада да је "Босна и Херцеговина" тек географски простор са међународно признатим границама - навео је Митровић.
Он је подсјетио да суштина настанка и опстанка БиХ почива искључиво на два ентитета и три конститутивна народа.
- Тиме се потврђује принцип међународног права о суверенитету народа, што је садржано у Повељи УН, али и два међународна пакта која су саставни дио Устава БиХ - Међународни пакт о грађанским и политичким правима и Пакт о привредним, социјалним и културним правима, у којима пише да сви народи имају право на самоопредјељење - додао је Митровић.
На основу овог права, каже он, народи слободно одређују свој политички статус и слободно обезбјеђују свој економски, социјални и културни развој.
- Да би постигли своје циљеве, сви народи могу слободно да располажу својим богатствима и својим природним изворима, без штете по обавезе које проистичу из међународне привредне сарадње, засноване на принципу узајамног интереса и међународног права - рекао је Митровић.