

Ванг Ји: Нуклеарно оружје мора бити уништено

Кина и Русија - пријатељи заувијек и никад непријатељи
Ванг Ји, који борави у посјети Москви, је у ексклузивном интервјуу Спутњику рекао да је апсолутно сагласан са праведном и веома прецизном оцјеном руског предсједника Владимира Путина који је изјавио да су односи Кине и Русије на највишем нивоу у историји. Наше двије земље посебно су одговорне за одржање мира и развоја у цијелом свету, истакао је он.
Према његовим ријечима, партнерство и стратешка сарадња двије земље непрестано се продубљују.
- Данашње руско-кинеске односе одликују три карактеристике: Прво је принцип "Пријатељи заувијек и никада непријатељи", који је фиксиран у кинеско-руском Споразуму о добросусједским односима, пријатељству и сарадњи и који је чврста основа за унапређење стратешке сарадње. Други је једнакост и узајамно корисна сарадња, који је руководећа норма за практичну кооперацију двије земље у свим правцима - објаснио је кинески министар који је допутовао у званичну посјету Русији.
Трећи принцип је неприпадање блоковима, неконфронтација и неусмјереност против трећих страна, додао је Ванг.
Поред тога, он је оцијенио да се упркос потешкоћама у глобалном развоју, руско-кинеска сарадња увијек креће напријед, чувајући позитивну тенденцију и по квантитету и по квалитету, што је оствариво захваљујући двојици лидера двије земље руском предсједнику Владимиру Путину и кинеском предсједнику Си Ђинпингу.
Узроци кризе у Украјини – морају бити отклоњени
Ванг Ји је подсјетио да украјинска криза траје већ четврту годину и сматра се највећим геополитичким сукобом од краја Хладног рата.
- Од првог дана кризе залажемо се за политичко рјешење путем дијалога и преговора, подржавамо све напоре усмјерене на успостављање мира. Ова позиција одражава тежње већине земаља међународне заједнице - истакао је он.
Он је такође подсјетио и на изјаве руске стране, посебно предсједника Путина, да се Москва није одрекла, нити се одриче дијалога као средства за рјешавање сукоба.
- Иако је ситуација на бојном пољу веома сложена, примјетна је тежња ка мировним преговорима. Предсједник Путин и предсједник Трамп су већ два пута разговарали телефоном, у току су контакти између тимова Москве и Вашингтона. Обављени су озбиљни разговори о политичком рјешењу украјинске кризе и унапређењу руско-америчких односа. Постигнути су одређени резултати. Корак ка миру, иако није велики, конструктиван је и треба га предузети. Мир се не може постићи лежећи – за њега је потребно радити и борити се - истакао је Ји.
Додао је и да су узроци кризе веома сложени, да се стране и даље значајно разликују по бројним кључним питањима, и да је пут ка миру дуг.
- Кина је спремна да, узимајући у обзир интересе свих укључених страна, заједно са међународном заједницом, прије свега земљама Глобалног Југа, одигра конструктивну улогу у рјешавању сукоба. Залажемо се за отклањање узрока кризе путем дијалога и преговора, како би се на крају постигло праведно, дугорочно и обавезујуће мирно рјешење, прихватљиво за све стране. Ово би омогућило успостављање трајног мира и стабилности у Евроазији и цијелом свету - закључио је кинески министар.
Нуклеарно оружје мора бити уништено
Ји је подсјетио на ријечи предсједника Си Ђинпинга из јануара 2017. године: "Нуклеарно оружје је Дамоклов мач који виси над човјечанством. Оно мора бити забрањено свуда у свијету и, у на крају, временом у потпуности уништено, како би наша планета била денуклеаризована".
- Лидери нуклеарне петорке постигли су важан консензус да у нуклеарном рату не може бити побједника и да он никада не смије бити покренут. Од првог дана када је постала нуклеарна сила, Кина је свијету дала обећање да никада, ни под каквим околностима, неће прва употребити нуклеарно оружје, нити ће га користити против ненуклеарних држава и у зонама без нуклеарног оружја, као ни пријетити његовом употребом. Кина је чврсто посвећена стратегији нуклеарне самоодбране и не намјерава да улази у трку у наоружању са било којом државом. Увијек одржава најнижи могући ниво нуклеарног арсенала, неопходан за очување националне безбједности. Кинеске нуклеарне снаге и политика представљају значајан допринос миру у свијету - рекао је кинески министар.
Он се заложио за нуклеарно разоружање на принципима "очувања глобалне стратешке безбједности" и "ненаношења штете безбједности било које државе".
- Онај ко има највећи нуклеарни арсенал дужан је да у посебном и приоритетном поретку испуни обавезе разоружања, активно ради на даљем значајном и практичном смањењу нуклеарног оружја и створи услове за свеобухватно и потпуно нуклеарно разоружање - објаснио је министар.
Он је подсјетио и да је кинески нуклеарни арсенал неупоредиво мањи од оног којим располажу Сједињене Државе, нуклеарне политике и стратешки безбједносни услови се суштински разликују. Због тога је тренутни захтјев САД да се Кина придружи тространим преговорима о нуклеарном разоружању неправедан и неизводљив.
Поред тога, Русија је више пута позивала да се поштује суверено право Кине у нуклеарној сфери.
- САД морају суштински смањити улогу нуклеарног оружја у својој националној безбједности и прекинути активности које подривају стратешку стабилност, као што су стварање "нуклеарних савеза" кроз "заједничко коришћење нуклеарног оружја" и "проширено нуклеарно обуздавање", распоређивање копнених ракета средњег домета и других стратешких снага у близини граница других држава, као и изградња глобалног система противракетне одбране. Позивамо Вашингтон да уложи стварне напоре за смањење ризика од нуклеарног рата и постизање циља - денуклеаризације планете - закључио је Ји.