latinica  ћирилица
17/11/2024 |  11:28 | Аутор: СРНА

Петковић: Крњи Уставни суд БиХ бави се спровођењем одређених политика

Крњи Уставни суд БиХ потпуно је изашао из своје надлежности доношењем одлуке везане за неуставност Закона о имунитету Републике Српске и доказао да се искључиво бави провођењем одређених политика, изјавио је Срни адвокат Милан Петковић.
Милан Петковић - Фото: СРНА
Милан ПетковићФото: СРНА

Петковић је рекао да је очито да крњи Уставни суд БиХ на овај начин жели да врши притисак на носиоце извршних функција у Српској, да би због неизвршења њихових одлука и налога, могли кривично одговарати.

- Сматрамо то потпуно недопустивим и апсолутно неоснованим - истакао је Петковић.

Крњи Уставни суд БиХ, како је рекао, по ко зна који пут излази из оквира правне струке и потпуно се бави политиком односно спровођењем политика које они желе.

Петковић је навео да је сама одлука о неуставности Закона проблематична, с обзиром на то да се у њој наводи да је Закон неуставан, јер није сагласан са Законом о имунитету БиХ.

Тиме је, каже Петковић, крњи Уставни суд прекршио сва правна правила и доказао да се не бави испитивањем законитости и уставности одређених аката.

- Закон о имунитету Српске нема никакве додирне тачке са Законом о имунитету БиХ, који не прописује имунитет носилаца извршне и законодавне власти на нивоу Српске, него је то у надлежности ентитета. Српска има право и може донијети свој закон о имунитету, који је наша уставна категорија - појаснио је Петковић.

Он је подсјетио да је основна замјерка крњег Уставног суда БиХ, то што се прописује и даје имунитет носиоцима извршне власти, и то постоји у свим земљама у региону.

- Носиоци извршне власти у Србији, Хрватској, Црној Гори имају имунитет од кривичног гоњења за све оно што учине у оквиру вршења своје дужности, тако да смо и ми сматрали да предсједник Српске, премијер и министри могу имати то право - навео је Петковић, који је и посланик у Парламентарној скупштини БиХ.

Коментаришући рјешење крњег Уставног суда у вези забране продаје непокретности на Јахорини које ће доставити Тужилаштву БиХ, а односи се на премијера Српске Радована Вишковића и министра трговине и туризма Републике Српске Дениса Шулића, Петковић је оцијенио да је и то одређена врста притиска и показатељ зашто смета Закон о имунитету Српске.

- Постојање Закона о имунитету онемогућава њихово процесуирање. А сада Уставни суд БиХ најављује подношење пријаве Тужилаштву, с образложењем да они нису извршили његове одлуке, да би евентуално кривично одговарали - напоменуо је Петковић.