Ковачевић кандидат за главног преговарача; Задатак - спријечити урушавање надлежности Српске (ВИДЕО)
Приоритетни задатак главног преговарача биће да спријечи урушавање надлежност или позиције Републике Српске у процесу евроинтеграција.
На тој позицији могао би да се нађе српски делегат у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Радован Ковачевић.
БиХ се годинама налази на европском путу. Зелено свјетло ка Бриселу је добијено, али мјесецима се већ тапка у мјесту. Похвале с времена на вријеме дођу, али нарочите користи од њих до сада није било. Након недавног састанка лидера СНСД-а, ХДЗ-а и странака "Тројке" на којем је договорено питање главног преговарача, кретање ка ЕУ требало би да се убрза. Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир увјерен је да Република Српска има капацитет да нађе адекватног човјека.
- Преговарач ће бити само вођа тима Републике Српске који треба да спријечи да се у процесу евроинтеграција уруши нека надлежност или позиција Републике Српске, што политичко Сарајево види као своју прилику да и кроз то ослаби Републику Српску. Чуо сам једно има који могу да подржим. То је Радован Ковачевић. Мислим да он може тај задатак успјешно да ради - рекао је Будимир.
С обзиром на то да је предсједавајућа Савјета министара из реда хрватског, а министар иностраних послова из бошњачког народа, једино логично рјешење било је да се мјесто главног преговарача са ЕУ додијели некоме ко је представник српског народа, сматра посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милан Петковић. Каже да је то једини принцип по којем БиХ може да функционише.
- И договорено је да долази до ротације, да не остане главни преговарач константно Србин, него уколико дође до смјена у Савјету министара, дође до промјене предсједавајућег и министра спољних послова, да дође и до ротације на мјесту главног преговарача. То је један добар концепт који је постављен - каже Петковић.
Република Срспка је све вријеме преговарања са ЕУ имала проактиван приступ. Многе учињене ствари које су наишле на похвалу Брисела, дошле су управо из Српске.
Стручњак за међународне односе Лучијано Калужа сматра да не постоји политичка снага унутар ФБиХ која може да поднесе терет одговорности. Бројни примјери кршења договора постигнутих на нивоу БиХ то и доказују.
- Тај процес који се буде водио, тај процес мора да буде задовољавајући за сва три народа, за оба ентитета и Брчко дистрикт. Говоримо о једној комплексној процедури гдје ће преговарачки тим на челу са главним преговарачем бити, у ствари, у највећој мјери координатор цијелог процеса. Мораће да усаглашава процесе придруживања са свим осталим нивоима власти, институцијама и у Републици Српској и кантонима и у Брчко дистрикту - истиче Калужа.
Питање главног преговарача, иако начелно усаглашено, могло би да буде тема разговора и на наредном страначком састанку заказаном за идућу седмицу. До сриједе би требало да буду дефинисани и нацрти закона о заштити личних података и граничној контроли, два од четири услова за дефинисање преговарачког оквира, што ће значити ново убрзање европског пута БиХ.