Политика Запада - ревизија историје; Историчари упозоравају на покушаје фалсификовања (ВИДЕО)
О овим питањима разговарано је у оквиру научног скупа "Изазови савремене историографије" који је поводом Дана и крсне славе организовао Институт историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву.
Скуп је организован у сарадњи са Руским историјским друштвом.
Од историје Другог свјетског рата која је под посебним ударом ревизионизма, па до митова о агресорима и жртвама направљеним у ратном Сарајеву - историјска наука у данашње вријеме нападнута је са свих страна разним покушајима фалсификовања, ревизије, прекрајањима историјских чињеница. Озбиљни историчари, како је речено, те ствари морају, прије свегам у методолошком смислу поставити на научну основу и наћи модалитете да одбране научне принципе историјске науке.
Директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву Драга Мастиловић рекао је да је неопходно пронаћи модалитете да се одбране научни принципи историјске науке.
- Треба се изборити против ревизионизма, митоманије и свега што угрожава историјске истине који су већ претходници, историчари установили, а данас су изврнуте немилосрдној ревизији са циљем политичких, националних, па чак и геополитичких циљева појединих кључних играча - истакао је Мастиловић.
Историчари морају јавно иступати са својим порукама за друштво - ако то не раде, онда ће њихово мјесто заузети они који се баве фалсификовањем историје, поручују из Руског историјског друштва. Истичу да се фалсификовање историје може дешавати из различитих разлога и додају да постоје људи који желе да зараде јефтине поене зарад славе.
- Нажалост постоје и случајеви свјесног кривотворења и извртања историје, то су покушаји буквално инволвирања специјалних наратива који имају рушилачки карактер за друштво, који могу да сруше друштво изнутра и ми видимо чему је то довело. Такви покушаји су довели Украјину и апсолутно сличан циљни рат се води у другим друштвима и у другим земљама - каже предсједник Управног одбора Руског историјског друштва Руслан Григоревич Гагуев.
Да је ревизија историје постала политика Запада, наглашава министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир.
- Не причамо о неким историјским методама или приступу историји, него о нечему што се већ дешава кроз сукобе, кроз политике које Запад, кад је у питању Русија, примјењује већ дуже вријеме - каже Будимир.
Будимиру је уручено специјално признање Златна оснивачка повеља "Свети краљ Милутин" за подршку у оснивању Института историјских наука. Овај институт за само годину постојања постигао је озбиљне научне резултате и остварио успјешну сарадњу са Руским историјским друштвом.