Илић: Дејтонски споразум - велика побједа за српски народ
- Дејтонски споразум је 1995. године означио мир у БиХ и крај свих несретних дешавања и то је сигурно дан који у БиХ треба да се обиљежава. То је означило дефинитивно један вид самосталности Републике Српске унутар БиХ, што је био велики успјех за српски народ на овим просторима - истакао је Илић.
Он је навео да је данас, 29 година од потписивања Дејтонског мировног споразума, нажалост, много тога измијењено и да то више није она идеја која је постојала 1995. године - да се тачно знају оквири дјеловања унутар Републике Српске, Федерације БиХ и на нивоу БиХ.
- Временом се, првенствено кроз стране факторе, покушало са бројним измјенама Дејтонског споразума и начина његове имплементације у сваки дио система у БиХ. С тим се српски народ не може помирити и ми на то реагујемо уставним и правним дјеловањем - рекао је Илић.
У америчкој бази Рајт Петерсон у Дејтону прије 29 година парафиран је Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак.
Овим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.
Дејтонски споразум, након тронедјељних преговора, парафирали су тадашњи предсједници Србије Слободан Милошевић, такозване Републике БиХ Алија Изетбеговић и Хрватске Фрањо Туђман.
Споразум је парафиран у присуству тадашњег државног секретара САД Ворена Кристофера, а главни амерички посредници били су Ричард Холбрук и генерал Весли Кларк.
Дејтонски споразум званично је потписан 14. децембра 1995. године у Јелисејској палати у Паризу.
Дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у БиХ - 21. новембар републички је празник и нерадни дан у Републици Српској.