Сушна јесен у Семберији успорила клијање пшенице (ВИДЕО)
У добром су стању, што се не може рећи за оне из каснијих рокова сјетве.
Сушна јесен у Семберији успорила је клијање пшенице, која ниче неуједначено.
Они који нису сијали по принципу "данас уређено сутра посијано" ове јесени направили су грешку јер се површински сјетвени слој исушио, а да би сјеме проклијало треба да упије 40 до 50 одсто воде од своје укупне масе. Кажу да не памте овакву јесен.
Већих падавина у Семберији није било већ мјесец и по. Дефицит влаге примјетан је на свакој њиви. Ове јесени повећан је утрошак горива због ваљања, а мораће да ураде и третман ради сузбијања глодара.
Недостатак влаге проблем је на усјевима који су у фази клијања или ницања, али стање још није алармантно.
- Пшеница је опет отпорна и доста лако ниче. Довољно је мало влаге да буде односно пет литара кише да падне она ће нићи, једино ту проблем праве пољски глодари који могу да направе проблем усљед дугог стајања сјемена у земљишту, значи они се хране сјеменом које није проклијало или наклијало сјеме и они могу да направе проблеме - каже агроном Миодраг Тешић.
Будући да је сјетва у Семберији почела 15. октобра, а завршена почетком мјесеца усјеви су у различитим фазама. Идеално је да прије него што температуре падну испод нуле хљебно жито достигне висину од 10 до 15 центиметара када је отпорност биљке најбоља. Мраз без снијега увијек је опасан за усјеве, али пшеница је отпорна па се брзо и опорави.