Ракија из Мркоњић Града за европско тржиште - за брендирани литар и до 100 евра (ФОТО/ВИДЕО)
Није данас било лако пробати 100 узорака ракије. Од шљиве, крушке, јабуке, дуње и грожђа.
Све се оцјењивало - мирис, окус, јачина.
Онај који најбоље познаје добру ракију је професор са Пољопривредног факултета из Београда Нинослав Никићевић.
Трвди да ракија са ових простора може раме уз раме са француским коњаком.
- Ја увијек истичем да је шљивовица препеченица из Србије и Српске и уопште са Балаканског простора, једно од три најсавршенијих алкохолних пића, гледано технолошки, уз чувени француски коњак и одређене типове шкотског малф вискија - наводи Никићевић.
Професор Никићевић је након сензорског оцјењивања потврдио да су због квалитета шљиве и савремене тахнологија окус и јачина ракије на европском нивоу. Брендирањем може се постићи и висока цијена.
- Мени је циљ да сви ви успијете, да вас сутрадан видим у шоповима. Бар да буде бренд шљивовица препеченца made in Србија и made in Srpska и да вриједи 300 - 400 евра - додао је Никићевић.
Зна то и воћар из Чифлука код Шипова Стефан Кнежић, који у прозводњи ракије примјењује најасавременију технологију.
- То је породично газдинство. Располажемо са четри воћњака, и гро засада нам је шљива Савка и Пожегача. Имам неких 300 стабала - наводи Кнежић.
На производњу ракије поносни су у Мркоњић Граду. Флашица добре капљице прославила је овај крај.
- Оно што је добро у тој причи јесте да је та ракија из године у годину квалитетнија - истиче Горан Тодоровић, директор Агенције за привредни развој општине Мркоњић Град.
Оцјењивања квалитета воћних ракија орагизовано је 19. пут у оквиру Привредно-туристичке менифестације "Аранђеловдански вашар" који ће се одржати 23. новембра.