latinica  ћирилица
15/11/2024 |  18:02 ⇒ 20:14 | Аутор: РТРС

Да ли ћемо ускоро плаћати скупљу струју и колико? (ВИДЕО)

Ако се желе сачувати производна предузећа, неопходно је повећање цијене струје, кажу из система Електропривреде. Још нису упућени захтјеви за промјену цијене, али из електро-енергетског система су једногласни - у условима када су сви трошкови пословања повећани, останак на тренутним цијенама електричне енергије озбиљно би угрозио све произвођаче струје.
Струја -
Струја

Влада Српске и у наредном периоду настојаће да одржава политику најнижих цијена како би заштитили грађане.

Испуњена су обећања да у 2024. години неће бити поскупљења струје за потрошаче у Српској, али према тренутним најавама, то би требало очекивати почетком наредне године.

Произвођачи струје кажу да све веће трошкове пословања не могу финансирати.

У Термоелекрани Гацко категорични - кључни трошкови су повећани толико да је рад под знаком питања.

- Повећана је цијена мазута, као и цијена рада, а и сва остала давања - каже Максим Скоко, в.д. директора РиТЕ Гацко.

И у Хидролекетранама на Требишњици имају сличне проблеме - кажу да је уз овакву цијену струје немогуће инвестирати и одржавати систем функционалним.

- Тражи се модус да домаћинства и привреда не осјете велику промјену, а да се дође до оптималне цијене која би и нама осигурала рад - рекао је Гордан Мишељић, директор Хидролекетрана на Требишњици.

Иако још нема никаквих званичних захтјева нити се излази са оквирним процентом повећања, јасно је да су прве рачунице урађене.

Генерални директор Електропривреде Српске Лука Петровић каже да је у просјечном домаћинству струја и даље најмањи трошак, и да би за већину потрошача рачун за струју могао порасти за 1,20 КМ до 2,70 КМ.

- Неко ко троши до 400 киловата плаћао би двије марке више, ко троши 600 киловата, до четири марке више, а онај ко троши преко 1.000 киловата, имао би 15 марака већи рачун - појашњава Петровић.

Грађани нису изненађени најавама.

О томе да ли ћемо ускоро плаћати скупљу струју и колико, тек треба да се расправља.

Коначну одлуку треба да донесу сви укључени актери - и енергетски сектор, и регулатори и Влада која би требало да да завршну ријеч.