latinica  ћирилица
13/11/2024 |  13:33 ⇒ 13:42 | Аутор: СРНА

Випотник у Бакуу: Иницијатива да се повећају издвајања до 1,3 билиона долара (ФОТО)

Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Бојан Випотник изјавио је Срни да је финансирање борбе против негативних посљедица климатских промјена велики изазов за земље у развоју, те се на Конференцији чланица Оквирне конвенције УН о промјени климе /КОП 29/ у Бакуу могла чути иницијатива о повећању износа издвајања земаља у развоју до 1,3 билиона долара.
Випотник са делегацијом БиХ, Баку - Фото: СРНА
Випотник са делегацијом БиХ, БакуФото: СРНА

Випотник је додао да развијене земље настоје да тај износ остане на претходној иницијативи од 100 милијарди долара годишње за подршку земљама у развоју у борби против климатских промјена.

- Земље са мањим сиромашнијим економијама, па тако и БиХ, имају проблема да из сопствених средстава финансирају енергетску транзицију, прелазак на чисте изворе енергије и остало. Из тог разлога је 2009. године договорено да развијене земље издвајају 100 милијарди долара. План је био да се тај износ у континуитету издваја до 2025. године, али цјелокупан износ је прикупљен први пут 2022. године - рекао је Випотник.

Випотник са делегацијом БиХ, Баку (Фото: Срна)

Он је нагласио да се, нажалост, далеко више улаже у наоружање и ратове, него у борбу са климатским промјенама, због чега је веома важна порука предсједника Србије Александра Вучића да је неопходно прекинути ратове да би се почело озбиљно разговарати о климатским промјенама.

- Та његова порука је имала заиста широк одјек међу учесницима конференције. Искрено се надам и желим да вјерујем да ће бити прихваћена од оних којима је и упућена - навео је Випотник.

Он је поновио да су климатске промјене и финаснирање енергетске транзиције највећи глобални изазови данашњице и да поларизују ситуацију у свијету.

Випотник је напоменуо да је у БиХ Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију контакт институција за провођење Оквирене конвенције УН о климатским промјенама, те да је било ангажовано на усаглашавању ставова различитих нивоа власти о декларацијама о којима је било ријечи на КОП-у.

- Укупно девет декларација би требало да буде донесено на овогоднишњој конференцији. Те декларације се усвајају с циљем већег ангажмана свих земаља потписница Оквирне конвенције УН о климатским промјенама, а односи се на убрзавање декарбонизације, смањења глобалног загријавања, али и постизање правичније расподјеле средстава за прилагођавање климатским промјенама, односно њеним негативним ефектима - закључио је Випотник.

Випотник предводи делегацију БиХ на пленарној сједници на 29. засједању Конференције држава чланица Оквирне конвенције УН о промјени климе која је у понедјељак, 11. новембра, започела у Бакуу у Азербејџану.

Годишњи самит УН о климатским промјенама КОП 29 окупља лидере великог броја земаља, представнике бизниса и цивилног друштва с циљем да се подстакну и убрзају акције за рјешавање климатске кризе, односно да ограниче емисије угљен-диоксида и да се смањи ниво глобалног загријавања за 1,5 степени Целзијусових у односу на прединдустријски ниво.