latinica  ћирилица
20/12/2019 |  09:29 ⇒ 09:47 | Аутор: РТРС

Детаљи са синоћњег рочишта депортованим припадницима ИД

Седам бивших припадника тзв. Исламске државе, шест жена и 12 дјеце депортовани су јуче у БиХ. Петорици мушкараца је синоћ, одмах након слијетања на Међународни аеродром Сарајево, одржано рочиште пред Судом БиХ, наводи Н1.
Суд БиХ (@MillieMilica) - Фото: Тwitter
Суд БиХ (@MillieMilica)Фото: Тwitter

У просторијама СИПА на испитивању се још увијек налазе двојица депортованих припадника тзв. Исламске државе - Мухарем Дунић и Армен Џелко за којима није расписана Интерполова потјерница.

Пола сата прије поноћи окончана су рочишта за одређивање мјере притвора петорици депортованих - Емиру Алишићу, Миралему Бербићу, Јасмину Кесеровићу, Сенаду Касуповићу и Хамзи Лабидију - борцима тзв. Исламске државе. Одлука Суда БиХ очекује се накнадно.

Они ће у законском року бити предати на даље поступање Тужилаштву БиХ.

На синоћњем рочишту адвокат Сенад Дуповац заступао је Јасмина Кесеровића, који је на ратиште отишао са 19 година. Кесеровић је рођен 1994. године у Завидовићима. Тужилаштво БиХ терети га за организовање терористичке групе у вези са кривичним дјелом тероризам. Суд БиХ расписао је потјерницу за Кесеровићем у октобру 2015. године.

Иначе, Кесеровић је јавности постао познат након што је на Јутјубу објавио претећу поруку под називом "Част је у џихаду, порука Балканцима".

Поступајући тужилац Тужилаштва БиХ рекао је на рочишту да је Кесеровић у више видео исјечака позивао на убиства хришћана.

- Јасмин Кесеровић је један млад момак који је са непуних 19 година отишао тамо као још млађа пунољетна особа. Још увијек као неизграђена личност, отишао је у јануару 2013. године, а тек ће у мају ИСИЛ бити проглашен терористичким. Он је отишао у оном амбијенту када се говорило о "Арапском прољећу", када се говорило о увођењу демократије. Отишао је у сасвим једном другом амбијенту као још увијек неформирана личност - рекао је Дуповац.

Кенан Адемовић је адвокат по службеној дужности Миларема Бербића. Он је након рочишта истакао да су неки од доказа Тужилаштва већ сада контрадикторни.

- Као што сте видјели, неки докази које има Тужилаштво су контрадикторни. Министарство безбједности у једном свом поднеску каже да нема информацију да је мој брањеник Миларем Бербић прелазио преко границе БиХ, а у другом има. То значи, већ имамо једну контрадикцију, видјећемо како ће Суд реаговати. Мора се доказати да ли је он учествовао у било каквим војним акцијама. Чули сте што је одбрана и сам мој брањеник рекао да је био у Сирији, али да је радио на неким другим стварима и никад није имао оружје. Што се тиче основане сумње, то ћемо видјети у задњем поступку - рекао је Адемовић и додао:

- Ако сте чули, мој брањеник није ухапшен, он се предао и били су десет мјесеци у томе, како га је назвао, логору. То је господин који је 54. годиште, значи има преко 60 и кусур година, можда ће и то бити један од разлога за ово што је одбрана предложила кућни притвор.

Сенад Билић је у овом случају адвокат по службеној дужности осумњичених Хамзе Либидија и Сенада Касуповића. Осумњичени Либиди рођен је 1998. године. Иначе, његов очух је такође један од депортованих бораца ИСИЛ-а, Емир Алишић.

Либиди је у судници најприје одбио да устане правдајући се разлозима "с вјерске стране". Након консултација са адвокатом устао је и одговарао на питања судије. У Сирију је отишао 2014. године.

- Одржано је рочиште поводом приједлога одређивања притвора. Ја браним господина Либидија и господина Касуповића. Њима је притвор већ одређен када је Агенција за истрагу и заштиту сазнала да су напустили територију БиХ. Од тада се проводи истрага, расписана је потјерница. Сада је у овом моменту дошло до приједлога да се одреди притвор због опасности од бјекства. Одбрана се противила томе јер је то мало нелогично, с обзиром да су под пуном контролом органа власти БиХ, одузете су им путне исправе. Били су скоро годину дана у заробљеништву код Курда неких. Ми смо се противили томе, Тужилаштво се противило, сада је одлука на Суду. Господин Касуповић је отишао 2013. године када то није било кривично дјело јер ИСИЛ није тада још био проглашен терористичком организацијом, али то је сада на Суду - рекао је Билић након рочишта.

Извор: Н1

Повезане вијести:

Седам бивших припадника ИСИЛ-а депортовано из Сирије у Сарајево