latinica  ћирилица
05/04/2025 |  19:25 ⇒ 20:19 | Аутор: РТРС

Шест мјесеци од трагедије у Доњој Јабланици, у којој је живот изгубило 19 људи (ФОТО/ВИДЕО)

Навршило се пола године од страшне трагедије у Јабланици, када је у бујици, а потом и у одрону неколико тона камења из оближњег каменолома погинуло 19 особа. Случај се и даље истражује, а оптужница против одговорних лица још није подигнута.
Доња Јабланица - Фото: РТРС
Доња ЈабланицаФото: РТРС

Најављени су и нови протести против власти у Федерацији зато што скоро ништа није урадила да се помогне људима који су изгубили све што су годинама стварали.

Тек су потписани уговори за изградњу 20 кућа у Доњој Јабланици.

У Доњој Јабланици мук. На мјесту трагедије тек понеки пролазник и механизација.

Умјесто кућа углавном камење које се кобне ноћи сручило махом из оближњег каменолома.

На то мјесто Лејла Беговић више не жели да се враћа. Све би је, каже, подсјећало на ту страшну октобарску ноћ када је остала без супруга.

- Сваки дан је гори и гори. Тешко јесте када научите на мушку руку у кући и останете сами са троје дјеце, вјерујте да је то јако тешко. Не могу да се помирим с тим, тешко ми је, тешко...Шта год буде требало, ја сам ту и моја дјеца, ми ћемо истрајати да се та правда оконча и надам се да ћу поживјети још који дан да дочекам то - каже Беговићева.

За смрт Лејлиног супруга и још 18 особа у Доњој Јабланици још нико није одговарао.

Из Кантоналног тужилаштва тек штуре информације. У одговору на наш упит наводе како су тужиоци у сталном контакту са вјештаком геолошке струке.

Већина жртава страдала је усљед гушења земљом и сличним садржајем, навели су из Тужилаштва Херцеговачко-неретванског кантона.

Потврдили су да је истрага усмјерена и на то који је утицај имао каменолом на размјере катастрофе.

Становници Доње Јабланице су огорчени. Многи од њих попут Ћамила Имамовића остали су без крова над главом.

И он као и друге расељене породице чека изградњу нове куће. Укупно 20 ће их бити изграђено кроз акцију хуманитарне организације.

Ћамилова ће бити у близини некадашње у којој живот више није могућ.

Емотиван је када се присјети шта се десило прије пола године и уједно разочаран због изостале реакције власти.

- Општинске и невладине организације нам јако добро помажу, а што се тиче политике нема никакве помоћи, кантоналне, федералне, државне, да сада не говорим, ми знамо какав нам је систем... Држава нам не функционише, можемо ми причати шта хоћемо. На оваквим лошим тренуцима првих мјесец, два, сви смо као једно, послије се све разиђе - истиче Имамовић.

Због свега неформална група студената ће на протесте. И то 9. априла пред зградом федералне Владе коју сматрају одговорном за трагедију.

Студенти су подстакнути потезима колега из Србије који су изашли на улице због пада надстрешнице у Новом Саду.

И управо се већина у Федерацији више бавила тиме шта се дешава у комшилуку, док у њиховом дворишту остају неријешени случајеви корупције.

- Постоје структуралне разлике између два друштва. У Србији имамо једну јединствену адресу на коју се може испоставити јавна одговорност, код нас у БиХ или ако хоћете у ентитету Федерација питање је које су то адресе и колико их има - наводи Самир Форић, социолог.

На десетине милиона марака је донирано за санацију штете у Доњој Јабланици. Није познато гдје је већи дио тих средстава завршио.

Зато је све више сумњи и у могуће малверзације. Одговорност на чекању.

А шта заправо о свему мисле мјештани можда најбоље говори лутка обучена у затворско одијело.

Постављена тик поред симболичног транспарента, управо на мјесту гдје је све мање наде да ће се нормалан живот икада више вратити.