latinica  ћирилица
03/07/2019 |  11:59 ⇒ 12:37 | Аутор: РТРС

Како заштитити шуме као национално богатство?

Стално образовање шумарских техничара и инжењера шумарства предуслов су да би се могло квалитетно радити на унапређењу газдовања шумама и заштити ово национално богатство, оцјене су стручњака из Бањалуке и Београда. Истраживања су показала да осим болести на стаблима, значајан проблем по еко-систем представља и неконтролисана изградња мини-хидроцентрала.

Стручњаци са Шумарског факултета из Београда истичу да на Балкану влада епидемија градње мини хидроелектрана.

Упозоравају да градња доводи до девастације и деградације животне средине.

Декан Шумарског факултета у Београду Ратко Ристић каже да су, уз Албанију, градњом електрана најугроженије БиХ и Србија.

- Јако је важно да сви шумарски стручњаци знају шта су основни атрибути и разлози за такву градњу и треба да под знаком питања изразе став да се то елиминише из ових највриједнијих еко-система - каже Ристић.

Шуме Републике Српске су међу највреднијим на Балкану. Један од еко-система је и на подручју општине Фоча.

Научници наглашавају да би се пратили нови трендови на заштити потребно је пратити иновације.

Научено на факултетима застаријева за двије године, због тога шумарски инжењери треба да су у цјеложивотном образовању.

- Образовање је на првом мјесту јер смо обично говорили да су циљеви и мјере да бисмо се на крају сјетили науке и истраживања - наводи Милан Медаревић, професор Шумарског факултета Београд.

Споменко Стојановић, директор Шумаског газдинства "Маглић" из Фоче истакао је да ови и слични семинари никада не требају престати са одржавањем, без обзира што већина учесника истог посједују факултетске дипломе.

У Републици Српској континуирано усавршавање организује Удружење шумарских инжењера и техничара, у сарадњи са Шумарским факултетима из Београда и Бањалуке и шумским газдинствима.