

За све оне који су овдје били прије нас – 30 година пријатељства и сарадње

Одлука о именовању амбасадора БиХ у Кини донесена је 19. септембра 1997. године, а први амбасадор БиХ у Кини Светислав Мудреновић предао је акредитивна писма годину дана касније, у септембру 1998. године.
Амбасада БиХ у Пекингу свечано је отворена у јануару 1999. године.
Амбасадор Мудреновић је том приликом посебно истакао да је основни правац спољне политике Босне и Херцеговине, заснован на пуној имплементацији Дејтонског мировног споразума, обезбјеђивање мира, стабилности и економског опоравка народима Босне и Херцеговине кроз сарадњу са Народном Републиком Кином. Визија првог амбасадора БиХ у Кини се заснивала на кинеској политици реформи и отварања према свијету, који је успоставио Денг Сјаопинг, а Кина је инсистирала на тој политици још од 1978. године.
Сматрао је да је то најбољи начин да се БиХ и њени народи опораве од посљедица ратних разарања које су их задесиле неколико година раније. Као инжењер и дугогодишњи члан Управног одбора Привредне коморе Републике Српске, амбасадор Мудреновић је посебан акценат ставио на привредну сарадњу.
С обзиром на то да је било потребно кренути из почетка, у припреми је било неколико међународних споразума. Посебно се истичу Споразум о економској и трговинској сарадњи, Споразум о унапређењу и заштити инвестиција и Споразум о избјегавању двоструког опорезивања. У том периоду први пут је поменута могућност укидања виза за грађане БиХ и Кине.
Један од најважнијих споразума је био у области образовања и академске размјене.
Први стипендисти из БиХ су дошле већ 1999. године са амбасадором и то су биле студентице Филолошког факултета Универзитета у Београду Љиљана Стевић, из Бањалуке, и Бојана Слијепчевић, из Сарајева. Доц. др Љиљана Стевић је добила прилику да се додатно образује на престижном универзитету у Кини, на Пекиншском унвиерзитету за језике и културу. Филолошки факултет Универзитета у Београду ће остати академска база професора који ће касније учествовати у оснивању Конфуцијевог института и двије синолошке катедре у БиХ.
Љиљана Стевић, директор Конфуцијевог института Универзитета у Бањалуци, који је основан 2017. године, и шеф Катедре за синологију Филолошког факултета Универзитета у Бањалуци, оправдала је повјерење који јој је указао први амбасадор БиХ у Кини и данас предано ради на континуираној сарадњи у области академског усавршавања, размјене студената и професора, као и на промоцији културе и језика наших народа у НР Кини и кинеског језика и културе у Босни и Херцеговини.
Ања Мудреновић, унука амабасадора Мудреновића и дипломирани синолог Филолошког факултета Унвиерзитета у Београду, 20 година касније је такође учествовала у оснивању Конфуцијевог института, а потом и Катедре за синологију на Филолошком факултету Универзитета у Бањалуци.
Данас на Конфуцијевом институту и Катедри за синологију Универзитета у Бањалуци предају угледни професори, који су дипломирали на Катедри за кинески језик и књижевност Филолошког факултета Универзитета у Београду, доц. др Бојана Павловић, оснивач Студијског програма синологије Универзитета у Источном Сарајеву, мр Селена Пјевић, први аутор наставног плана и програма за кинески језик у средњим школама у Србији, мр Соња Станковић, која је магистрирала у НР Кини, и Милана Бјелић, која поред кинеског језика говори још шест језика.
Захваљујући руководству Универзитета у Бањалуци, на челу са ректором проф. др. Радославом Гајанином, Универзитет у Бањалуци предњачи у броју потписаних уговора о сарадњи са универзитетима у НР Кини.
Поред обиљежавања тридесет година сарадње и пријатељства, желимо да подсјетимо да се везе између народа и појединаца граде на посвећености, визији и континуираном раду људи који су за то поставили темеље и њихових сљедбеника.