

Отворен форум у кинеској покрајини Шандонг на којем учествује и РТРС

CMG форуму је присуствовало више амбасадора страних земаља, а амбасадори земаља БиХ Синиша Берјан и Пакистана у НР Кини Калил Хашми учествовали су у панел дискусији заједно са Веслеј Бенбејом, директором за технологију и иновације у Азијско-оацифичкој радио-дифузној унији (ABU), Абу Марком, извршним директором "Global south" и Хелгом Зеп Ла Руш, оснивачем и директором Шилеровог института.
Панел дискусија биће емитована на кинеској државној ТВ CGTN у 20:15 часова по пекиншком времену. На CMG Forumu било је присутно 300 гостију из 95 земаља, међу којима су биле и особе из високе политике, лидери међународних организација, шефови мејнстрим медија, дипломате, експерти, научници и представници мултинационалних компанија. На форуму је промовисана глобална турнеја културног програма "Кина кроз нематеријално насљеђе" за 2025. годину.
Радио телевизија Републике Српске имала је представника на форуму. Шандонг је популарна покрајина, како због економије тако и због културе и историје. Шандонг је родно мјесто Конфуција. Кинеска култура се проширује захваљујући сарадњи са медијима, а домаћини су поручили да ће се фокусирати на одрживи развој, превенцију ризика, развој науке и убрзање дигиталног развоја.
Покрајина Шандонг промовише медијску сарадњу, тзв. win win cooperation, а организатори форума се надају већој сарадњи са медијима. Поручено је да инклузивност кључни дио Конфуцијеве филозофије, а развој дигиталних технологија нам омогућава да ширимо инклузивност.
То је веома битно када се цивилизација суочава са изазовима очувања околина и међусобним дијалогом. Кинеска иновативна пракса је ширење напредне технологије и цивилизације. Кинески филмови су веома популарни међу домаћом публиком, али су отворени за свијет. Наравно, амерички филмови су добродошли у Кини, а истакнута је и чињеница да су италијански филмови, такође, веома добро прихваћени у међу кинеском публиком.
С обзиром на постојеће изазове у свијету политика Кине веома значајно истиче значај Конфуцијеве филозофије дијељене будућности. Говорници на Форуму су били бројни и навешћемо само дио имена и говора. Међу првима, говорила је Мелиса Флеминг, руководилац Одјељења глобалних комуникација УН.
Она је нагласила да све више људи добија информације из дигиталних извора, а у свему томе улогу играју алгоритми и да је јако битно очувати људски информативни простор. Шинг Ку, замјеник генералног директора УНЕСКО рекао је да УНЕСКО подржава развој дигиталних медија, јер они доприносе ширењу образовања.
Наталија Бејона, директорка УН одјељења за туризам истакла је да је част дијелити овај догађај са Кином, јер та земља игра велику улогу у развоју глобалног туризма.
Генерална директорка казахстанске државне телевизије Раушан Казибајева у свом говору на Форуму нагласила је да су угрожене традиционалне вриједности због неодговорног понашања појединих медија који малциозно шире дезинформације. Закључила је да супротно томе, кинески и казахстански медији немају за циљ повриједити људске осјећања и понашају се одговорно.
Представаник Евроњуза говорио је о јубилеју, 50. годишњици дипломатских односа између ЕУ и НР Кине и потреби да те двије стране остану партнери поштујући различите идентитете других земаља.
Предсједник СиЕнБиСи Интернашионал (CNBC International) Дип Багчи захвалио се на добродошлици и промовисао нову ТВ платформу China connection, чији је циљ да свијет боље схвати модерну Кину.
Представаник Асошијетед Преса је рекао како је та компанија прва почела користити Chatgpt, али не да би вјештачка интелигенција писала приче умјесто новинара, јер их она не може замијенити.
Могућа је само обрнута ситуација. Казао је и то да вјештачка интелигенција има могућност да побољша медијску индустрију, али и озбиљно да јој наштети. На форуму су говорили и представници Ројтерса, водећих бразилских ТВ кућа, а форум су поздравили путем видео линка директори и уреднци бројних медија из Италије, Словеније, Латинске Америке и Њемачке, као директор и оснивач Шилеровог института.
РТРС је у Шандонгу, родном мјесту кинеског филозофа Конфуција присутан у оквиру турнеје "China up close" водећој медијској иницијативи кинеске медијске групе CGTN.
CMG Media као одговор на потражњу за богатом продукцијом и сценаријима за емитовање апликација, успоставио је напредну AIGC платформу која спаја кинеску културу и напредну технологију.