latinica  ћирилица
26/04/2025 |  08:27 ⇒ 08:28 | Аутор: РТРС

Преминуо Гостимир Поповић

Војно-политички аналитичар Гостимир Поповић преминуо је данас у Бањалуци, у 76. години.
Помен - Фото: РТРС
ПоменФото: РТРС

Поповић је рођен 1949. године у Доњим Вијачанима, у општини Прњавор. Завршио је Ваздухопловну војну академију 1970. године, а Командно-штабну академију 1984. године. Током своје дуге и успјешне војне каријере, налазио се на изузетно одговорним и високим дужностима.

Од почетка ратних дешавања 1992. године, Поповић је обављао високе штабне дужности у команди Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране Републике Српске. Био је међу првим официрима Војске Републике Српске који су учествовали у спровођењу војног дијела Дејтонског мировног споразума.

Осим војне службе, Поповић се рано посветио анализи војно-политичких дешавања на простору југоисточне Европе. Његови коментари, анализе и стручни осврти објављивани су у бројним домаћим и страним часописима. Аутор је књиге „Да ли је прошло сутра“, збирке тема и коментара који осликавају његову посвећеност и дубоко разумијевање геополитичких процеса.

Сахрана Гостимира Поповића биће обављена у недјељу, 27. априла 2025. године, у 13 часова, на гробљу Сјенице – Старчевица у Бањалуци.