

Вучевић: Мацут доноси нову енергију и шансу за отварање дијалога у друштву

Председник Српске напредне странке (СНС) и премијер Србије у техничком мандату Милош Вучевић каже, поводом приједлога предсједника Александра Вучића да мандатар за састав нове владе буде професор Медицинског факултета др Ђуро Мацут, да је то прилика да се "држава врати себи и настави путем стабилности и развоја послије периода мрака, блокада и застоја који траје скоро пола године".
- Неко је покушао да нам заустави живот и уништи државу, причајући о правди, истини, борби за јаче институције, а радећи све супротно - истиче Вучевић.
Наводи да је друштву неопходна обновљена енергија, као и да Србија не смије да се враћа у период у којем је "свака ријеч могла да буде злоупотребљена".
- Грађанима је доста наметнуте атмосфере осуде и неправде. Мислим да им је мука од тога. Ни економија Србије то више не може да издржи - наглашава Вучевић.
"Поносан сам на то што сам био премијер Србије"
Говорећи о свом мандату, каже да позицију премијера напушта са осјећајем поноса, али и жалом због свих ствари које са својим тимом није успио да оствари.
- Вјероватно сам неке ствари могао и боље да радим, ту немам дилему - напомиње Вучевић.
Подсјећа да је, како каже, водио владу у тешком тренутку – током друштвених подјела, покушаја револуције, притисака на економију и институције, као и у периоду када се "интензивирао притисак на Србију због Косова и Метохије".
- Све вријеме се наставља притисак да Србија буде потиснута са КиМ - указује одлазећи предсједник Владе Србије.
Ипак, задовољан је што је у том периоду, како наглашава, постигнуто неколико важних резултата.
- Задовољан сам што смо добили инвестициони кредитни рејтинг и подигли највећа улагања у области демографије. Такође, драго ми је што смо остварили други највећи привредни раст у Европи и подигли плате у просвети и пољопривреди - наводи премијер у техничком мандату.
"Мацут доноси нову енергију и шансу за дијалог"
О осврту на оставку коју је поднио 28. јануара, пошто су у Новом Саду нападнути и претучени студенти у блокади, Вучевић каже да "није било тешко донијети ту одлуку", јер је вјеровао да је исправна.
- Мислим да сам показао да постоји одговорност у српској политици и ту љествицу сам свакако подигао на виши ниво - истиче Вучевић.
О новом мандатару за састав Владе, професору др Ђури Мацуту, Вучевић говори са оптимизмом и вјерује да ће донијети нову енергију и отворити друштвени дијалог.
- Надам се да ће кабинет који ће са њим бити изабран донијети и ту дозу оптимизма, који је Србији потребан - поручује Вучевић.
Истиче да економија мора бити у фокусу нове владе, али и да се неће бјежати од важних политичких тема.
- Дајмо професору Мацуту мало времена да спреми и кабинет и експозе. Чека га врло интензивних седам или осам дана - истиче предсједник СНС-а, поручујући да ће се у наредном периоду посветити раду у странци на чијем је челу.
- Апсолутно сам фокусиран на то - подвлачи Вучевић.
О смиривању тензија у друштву
На питање о могућности смиривања тензија у друштву, Вучевић упозорава да "смањење броја учесника на протестима не значи и смањење опасности".
- Како бројеви падају, тако расте жеља за радикализацијом код организатора. Надам се да до тога неће доћи - каже Вучевић, говорећи о свакодневним студентским и грађанским протестима и блокадама.
Предстојећи скуп Покрета за народ и државу, заказан за 12. април, Вучевић види као "велики народни сабор".
- То ће бити празнични, породични дан. Желимо да покажемо да Србија неће бити блокирана, да се враћа себи - открива Вучевић.
Премијер у техничком мандату посебно истиче долазак људи са Косова и Метохије, који пјешаче до Београда.
- То је порука јединства, и по најважнијим питањима је национално веома потребна - наглашава Вучевић.
Као највећу ману демонстрација студената, дијела грађана и опозиције наводи "игнорисање теме Косова и Метохије".
- Сви они који причају о некој новој влади, не говоре ништа о Косову и Метохији. Не знате шта би била њихова политика - каже Вучевић.
Поручује да је дијалог могућ и потребан, али да Србија "не смије више да губи вријеме".
- Морамо да разумијемо геополитичке околности. Пропуштамо кључне мјесеце, а све због унутрашњих свађа и подијела. То је један озбиљан ударац који су нам задали" - закључује у разговору за Јутарњи дневник Радио-телевизије Србије.