latinica  ћирилица
06/04/2025 |  19:35 ⇒ 20:43 | Аутор: РТРС

Једна од најважнијих битака за одбрану Семберије и Српске, 30 година од деблокаде релеја Столице (ФОТО/ВИДЕО)

У организацији Удружења ветерана Гарде "Пантери" и Борачке организације општине Лопаре обиљежено је 30 година од деблокаде релеја Столице. Била је то једна од најважнијих битака, у одбрани Семберије и Републике Српске. Током битке за релеј Столице, погинуло је 11 бораца.
30 година битке за релеј Столице - Фото: РТРС
30 година битке за релеј СтолицеФото: РТРС

Битка за деблокаду релеја Столице на Мајевици једна је од најкрвавијих битака у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату.

Релеј је био важна кота на којој је, поред одбране Лопара и Угљевика, брањена и Семберија.

- Непријатељ је могао са свих страна да нас напада, што је и радио и због тога смо имали много жртава. Јуначка Прва мајевичка бригада је одбранила релеј Столице, заједно са осталим јединицама - рекао је Јован Маринковић, предсједник Борачке организације општине Угљевик.

Битка за релеј Столице била је једна од најтежих акција Гарде "Пантери", у којој је погинуло осам њених бораца, а 98 рањено.

- Непријатељ је тада имао једну замисао, да блокира релеј, и да заузме комплетан пут према Прибоју, што би значио пад цијеле одбране Мајевице. Имали су тамо спремних око 14.000 војника које су хтјели да упумпају заузимањем Прибоја - навео је Петар Цвијетиновић, предсједник Удружења ветерана Гарда "Пантери".

30 година битке за релеј Столице (Фото: РТРС)

Будимир Гаврић, начелник Штаба Источно-босанског корпуса каже да је битка за релеј Столице била пресудна и никада непријатељ није покушао да се усуди неким јачим снагама напасти тај простор.

Овој годишњици и освештању споменика присуствовала је и Снежана Пепић из Градишке, чији је супруг Бошко, као припадник Специјалне полиције, погинуо у 39 години.

- Имамо само сина и он и ја смо дошкли. Мени је заиста драго што су се сјетили нас. Најљепша им хвала - нагласила је Пепићева.

Споменик је подигнут и за осморо мјештана села Потраш, који су бранили своја вјековна огњишта, а у ком данас живи тек 15-оро мјештана, углавном стараца.