

Размјена Србије и Америке није превелика

- Те царине ће нанијети много штете Европи. Интересантно је да нису уведене додатне санкције за Русију. Из овога можемо да видимо да Американци и Руси, ипак, разговарају. Сигуран сам да ће Србија, иако је мала, бити на некој мапи свих тих договора и политичких и економских - сматра Бајатовић.
Бајатовић је рекао да је амерички предсједник Доналд Трамп тим мјерама свијет "окренуо наглавачке" и да ће гледати да узме што више и заштити америчке интересе, али да ће се тек видјети да ли ће дугорочно имати успјеха.
Он очекује бар још једно одгађање увођења америчких санкција Нафтној индустрији Србије /НИС/, те истиче да ће бити још разговора о НИС-у и да је потребан јасан акциони план који мора да буде плод разговора Србије и Русије, али и прихватљив за САД.
Бајатовић је за ТВ Пинк нагласио да ново одгађање санкција НИС-у показује да Србија, без обзира на то што су санкције и политичке, има разумијевање америчке администрације.
Он сматра да ће америчке санкције значити да ће НИС сигурно смањити продају и самим тим и прераду, те да неће бити лако да Србија надокнади снабдијевање из околних земаља готових производа као што су бензин и дизел, што би за собом повукло и одлив девиза из земље.
Бајатовић је рекао да још није познато како Канцеларија за контролу стране имовине /ОФАК/ третира промјене које су се десиле у НИС-у прије првог одгађања санкција, када је промијењена власничка структура у овој компанији.
Он је истакао да ће Србија имати још неко вријеме да то питање ријеши.
Бајатовић је рекао да је Србија, што се тиче нафтних деривата, безбједна барем пола године, те да је била спремна да прими први удар санкција.