

Вучић: Запад жели БиХ у којој Српска неће задржати ингеренције добијене у Дејтону

Вучић је навео Србија покушава да пружи одговоре на све безбједносне изазове, подсјетивши да је успјела да врати захтјев за међународним потјерницама.
Он је оцијенио да је највећи безбједносни изазов и проблем у региону ситуација у БиХ и Републици Српској.
Он је додао да је разговарао са свима, од Брисела па надаље, а јуче и са Енглезима, оцјењујући да су сви они оштро опредијељени против Републике Српске, иако неће то тако да кажу, већ говоре да су против "неуставног дјеловања Милорада Додика".
- Кад им поменете неуставно деловање свих међународних фактора и неуставно деловање Сарајева, то њих не занима. Њихов циљ је функционална БиХ, што значи БиХ у којој Република Српска неће задржати ингеренције које је добила Дејтонским мировним споразумом - рекао је Вучић који у Софији учествује на форуму Акаба процеса.
Он је навео да њих за чињенице и све друго није брига, баш као и у случају Бриселског споразума, гдје Приштина није спровела споразуме о регионалној полицији, правосуђу и тужилаштву и што се не поштују тачке о формирању Заједнице српских општина.
- То је чедо њихово које ће да чувају, а Србија истовремено зна своју позицију. Знамо да смо мали у односу на те велике, знамо да смо им супротстављени по питању поштовања међународног јавног права и норми УН. Морамо да будемо обазриви, али довољно чврсти, храбри и снажни да чувамо своју позицију - поручио је Вучић.
Коментаришући царинске тарифе САД Србији, које износе 37 одсто на извоз српске робе у Америку, Вучић је изразио увјерење да ће тај проблем бити ријешен јер је већ било разговора са америчким партнерима.
Говорећи о преговорима за састав нове Владе, Вучић је најавио да ће име мандатара бити познато најкасније у суботу, 5. априла, те додао да су у игри остала два кандидата, од којих је један страначки, а други нестраначки.
Вучић је рекао да се у Софији на маргинама Акаба процеса кратко састао са бугарским предсједником Руменом Радевим, предсједником Словеније Наташом Пирц Мусар и јорданским краљем Абдулахом Другим.
Он је додао да су у плану дужи разговори са домаћином скупа Радевим, као и са предсједницима Црне Горе и Хрватске Јаковом Милатовићем и Зораном Милановићем.