

Крајње је вријеме да Српска заштити национални интерес (ВИДЕО)

Крајње је вријеме да Српска заштити национални интерес, и за то има подршку Академије наука и умјетности, али и студентских и организација из невладиног сектора, те удружења проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.
У свијету се нови устав доноси када постојећи претрпи 50 одсто измјена, док је у Српској од '92. године, 110 пута мијењан. Устав је акт ове Републике, а не иностраних фактора, и нови документ ће јасно показати везу између народа и институција, и спријечити сваку будућу кризу, па чак и покушај отимања имовине, оцијењено је у Академији наука и умјетности Републике Српске.
- Овај устав мора да покаже још нешто, а то је д централна промјена треба да буде у том, а дјелимично и јесте, да постоји веза између народа и институција - рекао је Рајко Кузмановић предсједник Академије наука и умјетности Републике Српске.
Суверенитет Републике Српске се најбоље штити Уставом, уз подршку стручне јавности и политичке сагласности, зато је улога академске заједнице немјерљива, сматра предсједник парламента Ненад Стевандић.
- Када имамо стручну јавност, политичку сагласност и све остало, добијамо огромну подршку за ово питање јер сматрамо да Српска мора да уреди сва питања, па чак и дигитално власништво. Постоји мала група људи који мисле да овоме није вријеме, али они желе да праве дилове са Сарајевом. Будуће кризе и изазове попут удара на имовину заштитићемо овим. Већ постоји општа сагласност по овом питању - рекао је Стевандић.
Српска иде у правцу доношења новог устава јер је крајње вријеме да заштити свој национални интерес, сматра Витомир Поповић, предсједник Радне групе. Упозорава да удари на Српску никада нису стали - данас се суди највишем руководсту, а након тога на удару ће бити и имовина и сам назив Републике.
- И онда ћемо доћи у позицију када дисциплинују српски народ и руководство практички ће донијети закон и прогласити закон о имовини државе БиХ , а шта нама слиједи, сам назив Републике Српске за њих је упитан - сматра Витомир Поповић предсједник Радне групе за израду устава Републике Српске.
Након што буду окончане јавне расправе, Радна група ће предложити да у Нацрт устава буду унесене измјене за које сматра да су важне, а затим приједлог прослиједити Одбору за уставна питања Народне скупштине. Затим ће бити ангажована посебна парламентарна комисија која се бави писањем текста устава, који ће по завршетку бити упућен у Народну скупштину на усвајање.