latinica  ћирилица
29/03/2025 |  16:10 | Аутор: СРНА

Поповић: Јавност да се изјасни о Нацрту устава и да приједлоге

Предсједник Радне групе за израду новог устава Републике Српске Витомир Поповић очекује да се у јавну расправу о Нацрту устава укључи шира друштвена заједница која ће дати одређене приједлоге, а који ће даље бити прослијеђени Одбору Народне скупштине Српске за уставна питања који ће утврдити коначну верзију овог акта.
Витомир Поповић - Фото: РТРС
Витомир ПоповићФото: РТРС

Поповић је подсјетио да је Устав Републике Српске донесен 28. фебруара 1992. године и да је од тада претрпио велики број амандмана, од којих је неке наметнуо некадашњи високи представник у БиХ Волфганг Петрич.

- Таква наметања су непримјерена у уставно-правној пракси држава у свијету. Неке амандмане смо доносили ми. Није уобичајено да се иде на такозвани пречишћени текст устава, поготово имајући у виду чињеницу да имамо потребу да регулишемо одређена питања која се односе на враћање надлежности које су одузете одлукама високих представника или под њиховим притиском - рекао је Поповић Срни.

Он је додао да је једно од њих питање одређених овлаштења предсједника Републике као врховног команданта оружаних снага Српске.

- Сматрамо да одбрана треба да буде у надлежности Републике Српске, као што је и била - истакао је Поповић.

Он је додао да су новим уставом регулисана и питања главног града и пријестонице Српске.

- Бањалука је већ де факто главни град, у њој се налази сједиште главних републичких институција, а пријестоница би биле Пале, јер је ту настала Република Српска - рекао је Поповић.

Јавне расправе о Нацрту устава Републике Српске почеће од наредне седмице, а прва ће бити одржана у Источном Сарајеву у понедјељак, 31. марта.

Народна скупштина Републике Српске је на посебној сједници, 13. марта, усвојила одлуку о утврђивању Нацрта устава Српске.

Доношење новог устава Републике Српска предложено је ради заштите њене уставне позиције с обзиром на то да је у протеклих 29 година урушаван и прекрајан правни систем БиХ и да је дошло до знатног проширења надлежности БиХ неуставним преносом са ентитета.