latinica  ћирилица
31/03/2025 |  22:13 ⇒ 01/04/2025 | 08:59 | Аутор: РТРС

Други угао: Има ли рјешења за политичко-уставну кризу у БиХ? (ВИДЕО)

Првостепена пресуда вануставног Суда БиХ која је уручена предсједнику Републике Српске Милораду Додику, је само опширно образложење, али не и детаљно наведене чињенице са правне стране, јер се у пресуди само препричавају ствари историјата процеса, а не наводе се правно релевантне чињенице, изјавио је адвокат предсједника Републике Српске Горан Бубић у нашој емисији "Други угао".
Други угао - Фото: РТРС
Други угаоФото: РТРС

- Оно што бих истакао као примарно, односно недостатак пресуде у односу на аргументе одбране јесте што практично пресуда нема чињеничну подлогу, јер ми смо оспоравали именовање Шмита за високог представника и било чије именовање је ствар чињеница. То је чињенично питање да би се онда могло судити, да ли је то у складу са правилима у овом случају, уговорним или није - истакао је Бубић.

Да је ријеч о класичном политичком, а не правном процесу против предсједника Додика, сматра посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милорад Којић.

- Оно што је чињеница, јесте да се овдје ради о политичком процесу, правосудном са елементима међународног фактора. Када кажем елементима говорим о дијелу међународне заједнице, прогона функције предсједника Републике Српске заједно са свим овим атацима који се дешавају због наводног рушења уставног поретка БиХ са коначним циљем уништења Републике Српске - навео је Којић.