

Цвијановић: Слика данашње ЕУ - непожељним проглашавају демократски изабраног лидера, а не нелегалног странца који глуми колонијалног управника

Упитана да прокоментарише заједничку изјава чланица Савјета безбједности УН, Цвијановић је рекла да се Република Српска слаже када је ријеч о заштити територијалног интегритета и позива на поштовање Дејтонског споразума, консензуса при одлучивању и рјешавању проблема кроз дијалог.
- Узгред речено, зато у изјави Савјета безбједности тако и пише - нагласила је Цвијановић.
На питање да прокоментарише изјаву министра иностраних послова у Савјету министара Елмедина Конаковића у којој је предсједника Републике Српске Милорада Додика назвао "бјегунцем од домаћег законадавства", Цвијановић је одговорила да што се тиче приче о бјегунцима, бјегунац им је Сакиб Махмуљин, а Конаковић сигурно није искористио ниједан свој одлазак у иностранство да ријеши питање његовог повратка у земљу и служења изречене казне.
Пошто се Конаковић у свом медијском иступу позива и на изјаву Марте Кос, која је рекла да је "Додик сецесиониста и да напада уставни поредак БиХ", Цвијановић је истакла да треба рећи да је она врло и вишеструко погрешна.
- Прво, зато што даје Конаковићу и њему сличним унитаристима наводно одријешене руке да наставе да шире лажи и разваљује спољну политику БиХ. Као друго, погрешна је што сепаратистима назива оне који не угрожавају територијални интегритет. Успут речено, те које назива сепаратистима знају и да читају право ЕУ и тамо нигдје нису нашли да неки странац и неизабрани појединац може да глуми да је парламент или да је чак изнад парламента. Тамо пише управо супротно, да су демократски изабране институције те које раде посао, а не страни диктатори - појаснила је Цвијановић.
Уосталом, указала је она, ниједног закона траженог на ЕУ путу, не би било без Милорада Додика и СНСД-а.
- Сад имају прилику да нађу друге саговорнике, са својим изборним капацитетом једнаким политичком патуљку - констатовала је Цвијановић, која је и потпредсједник СНСД-а.
Коначно, додала је она, изјава Марте Кос погрешна је и што тврди да 50 одсто становништва подржава пут ка ЕУ.
- Тај проценат је већи, али не желе тамо да се крећу са Кристијаном Шмитом већ са Делегацијом ЕУ. Дакле, не са Кристијаном Шмитом јер је он додатно контаминирао правосуђе, и учинио да се БиХ додатно одмакне од оног што се зове правна држава, а ЕУ се није баш нешто претргла да ту ствар доведе у ред - истакла је Цвијановић.
Српски члан и предсједавајућа Предсједништва је рекла да слика и прилика данашње ЕУ је то што њени званичници непожељним саговорником проглашавају демократски изабраног лидера, али не и нелегалног и неизабраног странца који у БиХ глуми колонијалног управника.
- Али, ја сам, ипак, стара школа, кад је ријеч о европским интеграцијама, па можда не разумијем шта је нова школа од тог процеса учинила. Након скоро 30 година бруталне и насилне акције на провођењу радикалне изградње државе другачије од оне коју је предвидио Дејтонски споразум, добро је да уопште и можемо да се позивамо на право или правну државу - закључила је Цвијановић.