latinica  ћирилица
28/03/2025 |  16:39 ⇒ 19:29 | Аутор: РТРС

Опасност од поплава широм Српске - куће поплављене, становништво забринуто; Ванредно у Бањалуци, Лакташима, Челинцу и Градишци (ФОТО/ВИДЕО)

Због кише која непрестано пада неколико дана поплаве у бројним општинама и градовима у Српској. Излиле су се мање бујичне ријеке. У појединима насељима, вода је ушла у куће, поплављено је пољопривредно земљиште, настава у школама је обустављена. На више путних праваца саобраћај је био у прекиду.
Залужани, поплаве - Фото: РТРС
Залужани, поплавеФото: РТРС

Предсједник Владе и командант Републичког кризног штаба Радован Вишковић рекао је да је тренутно стање под контролом и да све надлежне службе раде на заштити грађана и имовине. Најважније је, каже, да нема људских жртава и да ће материјална штета од поплава бити санирана. У сталној је комуникацији са в.д. директора Републичке управе цивилне заштите Борисом Трнинићем, начелницима и градоначелницима са угрожених подручја.

У Градишци и Лакташима проглашена ванредна ситуација.

Поплављена су многа насеља на подручју Градишке. Врбашка, Драгељи, Доњи Подградци, Топола, Лужани, боре се са бујучним водама. Попустили су насипи. Излиле су се Врбашка, Лубина, Јабланица. Магистрални и регионални путеви према Козарској Дубици, Горњим Подградцима и Турјаку су у прекиду. Настава у неколико школа на овом подручју је обустављена.

- Због насипа, потопљено је неколико домаћинстава. Све екипе су на терену - рекао је градоначелник Зоран Аџић.

На подручју Лакташа, највише је погођена највећа мјесна заједница Трн. У овом насељу, Буковици и Јаблану, ријека Буковица пробила је канал - поплављено је више од 100 домаћинстава. Касно синоћ, четири породице су евакуисане из њихових домова.

Због излијевања рјечица, бујичних вода али и раста нивоа Врбаса, страхују и у Шушњарима. Највише од понављања поплава из 2014. године.

Проблем су и виши водостаји Маховљанске ријеке, Турјанице, Црквене и Вукешнице. Плаве пољопривредно земљиште и домаћинства. Све надлежне екипе су на терену. У помоћ су позвали и све радно способно становништво.

- Ситуација није алармантна, нико није животно угрожен. Ватрогасци, комуналци, са становништвом пуне вреће са пијеском - навео је градоначелник Лакташа Мирослав Бојић.

Надлежни се надају да ће, због смањења интензитета падавина, бити смањен и ниво водостаја. Вода у поплављеним насељима, је узоркована и сви налази су исправни.

Дијелови Бањалуке боре се са поплавама

Дијелови Бањалуке боре се са поплавама, у појединим насељима куће су одсјечене од остатка града.

Ванредна ситуација проглашена је у 16 бањалучких насеља - угрожена су бројна домаћинства.

Вода се излила и у Пословној зони Рамићи, и на саобраћајницу близу Бањалучке пиваре у Трапистима. Скоро све средње школе у Бањалуци обуставиле су наставу у другој смјени, осим Гимназије и Медицинске школе које ће данас радити са скраћеним часовима.

Ванредно је у бањалучким мјесним заједницама Пријаковци, Чесма, Куљани, Мотике, Српске Топлице, Поткозарје, Лазарево 1, Лазарево 2, Шарговац, Бистрица, Пријечани, Пискавица, Карановац, Мајдан, Мишин Хан и Стратинска.

Због пораста водостаја затворен је саобраћај преко Трнског моста, а на главној саобраћајници који спаја Пријечане са Бањалуком дошло је до одрона. У Пријечанима је од Бањалуке одсјечено девет домаћинстава.

Незавидан призор и у Дервишима. Mјештани се боре са оборинским водама које им са сваком јачом кишом поплаве дворишта. У страху, кажу ситуација подсјећа на ону из 2014. године.

Врбас се излио и у Трапистима. Под водом је и велики дио индустријске зоне у Рамићима. Вода је ушла у круг неколико фирми, а поједине хале су већ угрожене.

Тешка ситуација и у Врбањи, као и у бањалучком насељу Чесма. У Зеленом виру ријека Врбања дошла је до кућа. Улице у Лазареву су поплављене због чега је саобраћај отежан. Под водом је и подручје око Кастела.

Из Хидроелектране Бочац кажу да у овом постројењу чине све што је у њиховим могућностима да се низводно од Хидроелектране умање ризици од поплава.

На терену су и припадници Хеликоптерског сервиса Републике Српске и обилазе локације погођене обилним падавинама, између осталог и мјесне заједнице Пријечани и Залужани, гдје је видиљиво из ваздуха, да су ова бањалучка насеља претрпила велике ударе воде.

И Челинац страхује од поплава

И Челинац страхује од поплава - због пораста водостаја ријека проглашено је ванредно стање. Школе и вртићи су затворени, саобраћај је отежан, а становништво страхује од сценарија из 2014. године.

Водостај Врбање и даље расте, а ситуација на терену изазива страх и неизвјесност међу грађанима. Док вода надире, становници се организују, прате информације и покушавају заштити оно што се може спасити. Ипак, има назнака да би ситуација могла да се стабилизује.

Стање у Приједору, Новом Граду, Козарској Дубици и Костајници

У Приједору је проглашено стање ванредне одбране од поплава, одгођена је настава у основним и средњим школама у другој смјени, а надлежни предузимају мјере заштите и спасавања на угроженим подручјима.

У Новом Граду проглашена је редовна мјера одбране од поплава.

У Козарској Дубици и Костајници проблем праве притоке Уне које се изливају.

Поплаве у добојској регији

Због могућности од изливања ријека у већини локалних заједница на подручју добојске регије, настава у основним и средњим школама је обустављена. Надлежни наглашавају да нема мјеста паници, али да су све расположиве службе у стању приправности.

Водостај ријеке Укрине у Дервенти је у порасту , због чега је Штаб за ванредне ситуације прогласио редовне мјере одбране од поплава. Разлога за панику нема, поручује градоначелник Игор Жунић.

Разлога за страх немају ни Добојлије, увјеравају из Цивилне заштите. Према посљедњем мјерењу, ниво ријеке Босне је у благом опадању.

Због наглог пораста водостаја ријеке Усоре и њених притока на подручју општине Теслић проглашена је ванредна одбрана од поплава.

Обустављен је рад свих предшколских установа , као и настава у основним и средњим школама.

Ванредна ситуација је и на подручју општине Станари како би се санирала инфраструктура оштећена у поплавама. У Модричи је у прекиду регионални пут према Добоју у мјесту Врањак, а ријека Бабешница пријети насељу Добори, гдје се постављају вреће са пијеском.

Србац: Заплављено тридесетак кућа

На подручју општине Србац заплављено је тридесетак кућа, углавном у селима Лијевче поља уз лијеву обала Врбаса, речено је на данашњој сједници општинског Штаба за ванредне ситуације.

Водостај ријеке Саве у Семберији у благом порасту

Водостај ријеке Саве у Семберији је у благом порасту и још није достигао ниво редовне одбране од поплава. Ријека Дрина је у стагнацији и за сада не угрожава насеља у доњем току од Зворника до Бијељине.

На подручју Мајевице има изливања мањих бујичних вода, али нису угрожена домаћинства ни путни правци.

На подручју Сребренице и Братунца водостаји ријека стагнирају због мањег интензитета падавина

На подручју Сребренице и Братунца водостаји ријека стагнирају због мањег интензитета падавина претходне ноћи. Ипак, усљед вишедневне кише, неки локални путеви у Сребреници су оштећени, те се користе уз повећан опрез.