

У Источном Сарајеву јавна расправа о Нацрту устава Српске; Поповић: Регулисати питања од значаја за будућност (ВИДЕО)

Уводно излагање износи професор Витомир Поповић, који је предсједник радне групе која ће помагати Одбору за уставна питања Народне скупштине у припреми и изради новог устава Републике Српске.
Поповић је изјавио је да овај устав практично има за циљ да повеже континуитет првог устава из 1992. године и да регулише нека друга питања која су од значаја за будућност и опстанак Републике Српске.
- Све оно што није дало одређене резултате, поготово оно што је наметнуто одлукама високих представника, а не на доброљовној бази, већ силом, пријетњом и принудом, за то има упоришта за враћање тамо гдје се и налази. Ви знате да је Република Српска потписник свих 11 анекса, то је опет ствар за процедуре које су предвиђене актима на нивоу БиХ и Републике Српске- рекао је Поповић.
Члан Радне групе за израду Устава и професор међународног права Драган Дакић рекао је да Српска кроз овај процес упражњава свој демократски капацитет, да уставотвори и да дјелује у оквиру својих Дејтоном прописаних належности.
- И то са нечим што је онај унијела у дејтонску БиХ, а то је њена способност да има свој устав, да регулише своје аутономно уређење у задатим оквирима - навео је Дакић.
Члан Радне групе за израду устава и посланик СНСД-а у НСРС Дамјан Шкипина каже да је ово питање врло битно за све грађане.
- С обзиром на то да је ово врло битно питање за све грађане Републике Српске и све посланике у НСРС, без обзира на то којој политичкој партији они припадају, тако да ни најмање не сумњам да ће најмање двотрећинску, ако не и апсолутну подршку имати овај приједлог устава - нагласио је Шкипина.
Посланик СДС у НСРС Дарко Берјан рекао је да се ни један устав не доноси на пречац.
- Ми смо мишљења да се један устав сваке земље, па и Републике Српске не доноси на пречац, већ он треба да пређе и шири консензус и академске заједнице и свих релевантних чинилаца друштва у Републици Српској - додао је Берјан.
Јавној расправи, која се одржава у Скупштини града Источно Сарајево, присуствују представници Универзитета у Источном Сарајеву, академске заједнице, локалних заједница и политичких странака.
То је одговор на покушај представника политичког Сарајева и нелегитимног Кристијана Шмита да се Српска развласти и одузму њене уставом БиХ и Дејтонским споразумом загарантоване надлежности. Осим у Источном Сарајеву, јавне расправе о Нацрту устава Републике Српске биће одржане у Требињу, Приједору и Градишци.
Јавна расправа о Нацрту устава Републике Српске одржаће се сутра у 11 часова у просторијама Скупштине града Требиње.
Подсјетимо, Народна скупштина Републике Српске, на 20. посебној сједници, донијела је Одлуку о утврђивању Нацрта устава Републике Српске.