

"Насртање на институције Српске и њене представнике произвело највећу постдејтонску уставноправну кризу у БиХ"

Влада Републике Српске заузела је став и истиче да се и овим активностима вануставног Суда БиХ наставља политички прогон институција Републике Српске, предсједника Републике Српске и Народне скупштине Републике, Владе Републике Српске, као и "обрачун" и злоупотребa права у политичке сврхе како би се онемогућио рад и функционисање Владе Републике Српске.
Такође, поред предсједника Републике Српске Милорада Додика, предсједника Народне скупштине Ненада Стевандића, предсједника Владе Републике Српске Радована Вишковића предмет политичког прогона је и неколико министара у Влади Републике Српске, са циљем да се онемогући рад и функционисање Владе Републике Српске.
- У члану 3. Статута Интерпола јасно је дефинисано да се "у организацији строго забрањује било каква активност или интервенција у питањима који имају политичку, војну, вјерску или расну позадину". Из свега горе наведеног више је него јасно да се ради о политичком обрачуну са институцијама Републике Српске од стране вануставних правосудних институција БиХ и очекујемо да ће у складу са тим и у складу са својим статутом централа Интерпола у Лиону одбацити овакав захтјев или приједлог канцеларије Интерпола у Сарајеву, а по захтјеву вануставног Суда БиХ. Информишемо јавност у Републици Српској и БиХ да овако грубо насртање на институције Републике Српске и њене представнике је произвело највећу постдејтонску уставноправну кризу у БиХ, а свему овоме је допринијело наметање одлука и измјене на Кривични законик БиХ од стране нелегалног и нелегитимног високог представника Кристијана Шмита - напомињу из Владе Српске.
Из Владе Српске наглашавају да је "излазак из ове уставноправане кризе у поништавању срамних недемократских и неуставних одлука Кристијана Шмита".
Влада је утврдила Приједлог закона о измјени Закона о приватизацији државних станова, по хитном поступку.
Овом измјеном Закона продужава се рок за откуп станова на којима не постоји станарско право са 30. јуна 2025. године на 30. јун 2030. године.
Чланом 38. Закона о приватизацији државних станова прописан је крајњи рок за закључење уговора о откупу државних станова 30. јун 2025. године, изузев случајева у којима је покренут спор – када рок за закључење уговора истиче након годину дана, рачунајући од дана окончања спора, наводи се у саопштењу.
- С обзиром на то да наведени рок истиче, Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију, као обрађивач Закона, затражило је податке од Републичког секретаријата за расељена лица и миграције о броју станова који тек треба да буду предмет откупа, те утврдило према достављеним подацима да и даље постоји одређени број државних станова који тек треба да буду предмет откупа. Имајући у виду да се започети и планирани поступци откупа не могу завршити до 30. јуна 2025. године када истиче рок за откуп, било је неопходно извршити измјену у важећем Закону и продужити наведени рок - поручују из Владе Српске.
Такође, Влада је утврдила и Нацрт закона о измјени Закона о стварним правима.
Измјеном овог закона, проширује се круг лица која могу остварити право грађења без накнаде у циљу рјешавања стамбених питања, на начин да поред породица погинулих бораца и ратних војних инвалида ово право сада могу да остваре и породице са четворо и више дјеце и млади брачни парови до 35 година, приликом стицања права својине на првој непокретности.
Влада Српске утврдила је Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о добровољним пензијским фондовима и пензијским плановима.
- Разлози за измјене и допуне садржани су у потреби унапређења пословања друштва за управљање добровољним пензијским фондовима и даљем расту и развоју тржишта добровољног пензијског осигурања, као значајног сегмента финансијског сектора Републике Српске. Предложеним измјенама и допунама унапређује се систем добровољног пензијског осигурања као III стуба пензијског система, како би се обезбиједила додатна финансијска сигурност у старости, те повећао износ додатне пензије чланова добровољног пензијског фонда, а у коначници се на дужи рок очекује повећање броја чланова добровољног пензијског фонда - наводе из Владе Српске.
Са циљем прилагођавања тржишним приликама и дугорочне одрживости свих сегмената финансијског сектора, препозната је спремност друштава за управљање да, уз испуњавање додатних захтјева и прибављање дозволе Комисије за хартије од вриједности Републике Српске, добију могућност да оснују и управљају отвореним инвестиционим фондом са јавном понудом, наводи се у саопштењу.
- Такође, предложено је да се, ради капиталног јачања друштва за управљање, минимални основни капитал повећа са 2.000.000 КМ на 3.000.000 КМ у периоду од три године од дана ступања на снагу измјена и допуна Закона о добровољним пензијским фондовима и пензијским плановима. Осим наведеног, предложено је проширивање дјелатности друштава за управљање, те омогућавање физичким лицима да учествују у основном капиталу до 10 одсто, уз утврђене услове, будући да савремени облици акционарства подразумијевају укључивање и запослених у власничку структуру (радничко акционарство).
Нацртом закона је извршено усклађивање појма квалификовано учешће са директивом Европске уније, те је прописано утврђивање критеријума за стицање квалификованог учешћа и правне посљедице, као и разлози за одузимање сагласности за стицање квалификованог учешћа - истичу из Владе Српске.
На данашњој сједници, Влада је донијела Уредбу о укидању Хеликоптерског сервиса Републике Српске, којом дјелокруг послова из надлежности Хеликоптерског сервиса Републике Српске преузима Министарство унутрашњих послова, наводи се у саопштењу.
- Разлог доношења Уредбе о укидању Хеликоптерског сервиса Републике Српске садржан је у намјери да се послови и задаци заједничке стручне службе Хеликоптерског сервиса Републике Српске обједине са пословима и задацима унутрашње организационе јединице која дјелује при Министарству унутрашњих послова, а чији опис послова и задатака се дијелом подудара. Имајући у виду наведено, Влада Републике Српске је цијенила да се циљеви оснивања и дјеловања заједничке стручне службе, Хеликоптерског сервиса могу остварити кроз пренос дјелокруга послова на Министарство унутрашњих послова, те да, сходно наведеном, није оправдано постојање заједничке стручне службе као независног тијела, због чега је приступила изради ове уредбе - напомињу из Владе Српске.
Влада Републике Српске се упознала и прихватила Извјештај о броју и исходу примљених пријава и поступака за заштиту лица која пријављују корупцију и о броју кривичних дјела са елементима корупције за 2024. годину.
- Наиме, Законом о заштити лица која пријављују корупцију (Службени гласник Републике Српске број 62/17 и 98/24), у члану 37. став 1. прописано је да су сва одговорна лица и надлежни судови у Републици Српској обавезни да, до краја јануара текуће године, доставе извјештај Министарству правде Републике Српске о броју и исходу примљених пријава и поступака за заштиту лица која пријављују корупцију, који се воде и који су окончани у протеклој години, а ставом 3. закона прописано је да Министарство правде подноси Влади Републике Српске годишњи извјештај о броју и исходу примљених пријава и поступака за заштиту лица која пријављују корупцију - наводе из Владе Српске.
Сходно томе, а на основу извјештаја запримљених од одговорних лица и правосудних институција, Министарство правде је сачинило аналитички извјештај о броју и исходу примљених пријава и поступака за заштиту лица која пријављују корупцију и о броју кривичних дјела са елементима корупције за 2024. годину, а подаци су сљедећи:
- према извјештајима јавних тужилаштава у Републици Српској за период 2024. година, било је 364 пријаве против починилаца кривичних дјела са елементима корупције, 71 наредба о спровођењу истрага против починилаца кривичних дјела са елементима корупције и 41 потврђене оптужнице против починилаца кривичних дјела са елементима корупције,
- према извјештајима судова у Републици Српској за 2024. годину, било је 125 судских поступака против починилаца кривичних дјела са елементима корупције, 49 правоснажно окончаних судских поступака против починилаца кривичних дјела са елементима корупције, 63 неријешена предмета против починилаца кривичних дјела са елементима корупције и један формиран предмет из Закона о заштити лица која пријављују корупцију.
С обзиром да је један од основних механизама за пријаву корупције Апликација за пријаву сумње на корупцију и друге неправилности (АПК), Министарство правде на годишњем нивоу сачињава и анализира Извјештај о броју пријава сумњи на корупцију који су извршени и путем ове апликације, наводи се у саопштењу.
- У складу са тим, у 2024. години, било је осам пријава путем АПК, од којих је једна у статусу окончано основано, окончано неоснованих пријава није било, као ни окончано непотврђених навода, док је седам пријава тренутно у раду.
Извјештај о броју и исходу примљених пријава и поступака за заштиту лица која пријављују корупцију и о броју кривичних дјела са елементима корупције за 2024. годину, је објављен на интернет страници Министарства правде у Влади Републике Српске - навод еиз Владе Српске.
Влада Републике Српске донијела је Одлуку о броју студената који се уписују у прву годину студија првог и другог циклуса у академској 2025/26. години на јавним високошколским установама.
Одлуком о броју студената који се уписују у прву годину студија првог и другог циклуса у академској 2025/26. години на јавним високошколским установама, одобрава се упис 4.753 студената у прву годину студија првог циклуса, наводи се у саопштењу.
- Универзитету у Бањалуци од наведеног броја одобрава се упис укупно 2.556 студената, од чега се 1.844 студената финансира из буџета Републике Српске. Универзитету у Источном Сарајеву одобрава се упис 1.952 студената, од чега се 1.272 студената финансира из буџета Републике. Такође, у оквиру квота за упис у прву годину првог циклуса студија одобрава се упис 195 студената на Високу медицинску школу у Приједору, од чега се 70 студената финансира из буџета Републике и 50 студената на Високу школу за туризам и хотелијерство у Требињу, од чега се 15 студената финансира из буџета Републике - истичу из Владе Српске.
У оквиру квота за упис у прву годину другог циклуса студија на два јавна универзитета у Републици Српској одобрено је укупно 1.685 мјеста за упис студената. Од наведеног броја Универзитету у Бањалуци одобрен је упис укупно 913 студената, од чега се 515 студената финансира из буџета Републике, док је Универзитету у Источном Сарајеву одобрен упис укупно 772 студената, од чега се 390 студената финансира из буџета Републике.
- Имајући у виду приједлоге плана уписа које су Министарству за научнотехнолошки развој и високо образовање доставиле јавне високошколске установе, стратешке циљеве развоја високог образовања, Мрежу високошколских установа и студијских програма Републике Српске, кao и податке са тржишта рада, Влада Републике Српске, на приједлог Министарства, је утврдила коначан број студената за упис у академској 2025/26. години на јавним високошколским установама - напомињу из Владе Српске.
Влада Републике Српске донијела је Одлуку о давању сагласности за издавање гаранције Републике Српске за кредитно задужење Жељезнице Републике Српске а.д. Добој, те се упознала са Информацијом о најављеном генералном штрајку у Жељезницама Републике Српске, који ће се одвијати у складу са Законом о штрајку како би се обезбиједио минималан процес рада, наводи се у саопштењу.