latinica  ћирилица
27/03/2025 |  13:52 ⇒ 16:16 | Аутор: РТРС

Стојановић: Постоји правни основ да Интерпол не распише потјерницу за Додиком и Стевандићем (ВИДЕО)

Адвокат из Бијељине Миодраг Стојановић појаснио је процедуре расписвања међународних Интерполових потјерница, те рекао да се може десити и да поједине земље чланице Интерпола не поступе по истој, ако процијене да иза свега стоје политички мотиви.
Миодраг Стојановић - Фото: РТРС
Миодраг СтојановићФото: РТРС

Каже да Интерпол може да распише потјерницу ако су испуњени услови који су предвиђени.

- Постоји и варијанта у којој централна канцеларија Интерпола не мора да поступи по том захтјеву, јер је чланом три њиховог прописа који регулише те могућности предвиђено и као опција да се не расписује потјерница ако процијене да се ради о политичком суђењу, али и оном које задире у националне, политичке, те вјерске ставове одређеног лица - навео је Стојановић.

Стојановић каже да у овом тренутку постоји правни основ да централна канцеларија Интерпола то не уради, односно не распише потјерницу за Додиком и Стевандићем.

- Да ли ће се то догодити у овом тренутку не могу рећи. До сада у свом раду нисам се сусрео са оваквом ситуацијом, а имам деценијско искуство - навео је Стојановић.

Поред тога, наглашава да постоје ситуације и да када се распише међународна потјерница, поједине земље, а које су чланице Интерпола не поступе по истој.

- То могу да ураде из простог разлога што према националном законодавству они процјењују да ли би или не би требало да поступају по тој потјерници. Подсјећам и да поједине земље које су чланице Интерпола нису поступиле по потјерници Србије кода је у питању Јово Дивјак. Енглеска није постпила по потјерници против Ејупа Ганића, док Турска не поступа по потјерници када је у питању Сакиб Махмуљин. Према томе и та опција постоји - казао је Стојановић.

Подсјетио је да је расписана и потјерница за предсједником Русије Владимиром Путином али да већина земаља не поступа по истој јер сматра да је то политички мотивисана потјерница.

Дакле, наводи он, у овом случају може се десити и да конкретно Србија не поступа по потјерници.

- То се може десити, али земља мора образложити због чега не поступа по међународној потјерници - нагласио је Стојановић.

Каже да ће Генерални секретаријат Интерпола коначну одлуку донијети брзо, а најдуже у року од седам дана.