Сретење 2025. топ банер
latinica  ћирилица
09/02/2025 |  18:48 ⇒ 10/02/2025 | 07:46 | Аутор: РТРС

Само једна НВО од УСАИД добила пола милијарде долара; Закон корак ка заштити Српске од страних притисака

Закон о невладиним организацијама корак је ка остварењу права Републике Српске да заштити своје институције, друштво и вриједности од страних притисака. Нагласио је ово предсједник Републике Српске Милорад Додик, наводећи да се овај закон ослања на праксу развијених земаља које се залажу за транспарентност рада невладиног сектора.

Стручњаци сматрају да је овај закон неопходан због активности невладиног сектора који понекад ради на рушењу легално изабраних влада. Изасланик америчког предсједника, Ричард Гренел, критикује трошење средстава која су дата невладиним организацијама за спровођење радикалних политика у другим земљама, с акцентом на медијски простор.

Све више аргумената излази на површину, који пружају основу за критику УСАИД-а због финансирања невладиних организација које подржавају политичке агенде супротне интересима домаћих заједница. Изасланик америчког предсједника за специјалне мисије, Ричард Гренел потврдио је да је УСАИД уложио пола милијарде долара у "Интерњуз нетворк", који је сарађивао са више од 4.000 медија и имао канцеларије у преко 30 земаља, именујући и неке од њих, за чије укидање данас стиже подршка и Илона Маска.

- Радио Слободна Европа и Глас Америке су медији које плаћају амерички порески обвезници. То су државни медији. Ове куће су пуне екстремно љевичарских активиста. Са овим новинарима сам радио деценијама. То је реликт прошлости. Нису нам потребни државни плаћани медији - истакао је Гренел.

Додик подржава одлуке америчког предсједника Доналда Трампа. Увјерен је да је дошао крај криминалу у УСАИД-у.

Посљедња операција УСАИД-а у БиХ је покушај избацивања СНСД-а из власти на бх ниво, што је довољан аргумент да буде активиран Изборни закон Српске, каже Додик. Поручује да су УСАИД и сличне структуре годинама под плаштом "демократије" шириле корупцију, подривале породичне вриједности и финансирале политичку манипулацију широм свијета и да се зато сада налазе пред осудом. Подсјетио је да су само у БиХ за четири године утрошили 402 милиона долара.

- Кад додате средства која Британци троше за , како су они рекли прије неколико година за спречавање малигног руског утицаја , па колко су десетина милиона фунти издвојили да би финансирали наводне невладине организације које су итекако под утицајејм влада страних земаља, као што рецимо како другчије назвати ова средства коај су се добијала од УСАИД-а, него средства америчке владе - наводи Додик.

Чињеница да је УСАИД уложио скоро милијарду марака у посљедњих четири године у БиХ на најбољи начин илуструје колико је био јак и снажан удар на Републику Српску, истакао је делегат Клуба српског народа у Дому народа БиХ Радован Ковачевић. Да је неопходно спријечити финансирање политички оријентисаних организација из иностранства, сматра академик Коста Чавошки. Каже да су тврдње да је Закон о непрофитним организацијама напад на цивилно друштво "приче за малу дјецу".

- По мом суду та силна америчка помоћ која је стигла у БиХ-а, је усмјерена и муслиманима и хрватима а ја претпостављам највише српској опозицији која је насупрот Додику. Дакле у Бањалуци и другима којима су паре преко потребне то се финансира - додао је Чавошки.

Да закон о страним агентима у Српској представља приоритетну мјеру за заштиту идентитета, став је стручне јавности.

- Ако сви имају иста права онда се овај закон не може с тог става да је недемократски. Ми имамо и обавезу да извршимо на неки начин ако не стриктну контролу висок степен контроле тог простора, онда бар да имамо увида од представника власти, сигурносних структура па све до обичних грађана ко, шта финансира у Републици Српској или у БиХ - додаје политиколог Љубиша Маленица, из Центра за друштвено-политичка истраживања Републике Српске.

Правни представник Републике Српске Лазар Стјепановић истакао је да се најчешће из иностранства ради таква злоупотреба, дакле финансирања на начин да се финансирају одређене непрофитне, невладине организације да би спроводиле одређене интересе неких других влада у тој једној држави па тако и у БиХ, односно у Републици Српској

Закон о страним агентима који припрема Република Српска, већ примјењују бројне земље. Овај закон већ дуже вријеме на снази је у САД, Русији, Кини, Мађарској.