

Влада Српске: Хитне мјере - 5,5 милиона КМ за одбрану од поплава у Приједору

Задужујe се Министарство финансија и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске да обезбиједе неопходна средства у износу од 5.500.000,00 КМ за реализацију хитних мјера на санацији, реконструкцији и изградњи водопривредних објеката одбране од поплава у Приједору након поплавних догађаја у марту/априлу 2025. године.
Влада Републике Српске усвојила је Информацију о потреби реализације хитних мјера на санацији, реконструкцији и изградњи водопривредних објеката одбране од поплава у Приједору након поплавних догађаја у марту/априлу 2025. године.
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) April 16, 2025
https://t.co/zhZdRc94zs pic.twitter.com/WWVVlr3sQz
У периоду од 28. до 31. марта услијед обилних падавина и значајног пораста нивоа ријеке Сане дошло је до плављења дијелова града Приједора. Најтеже погођена насеља била су Гомјеница, Тукови, Рашковац и насеља узводно од жељезничког моста у Брезичанима. Поред даље разраде планских рјешења према Идејном рјешењу (које подразумијева израду главних и разраду идејних пројеката) и уређења водног режима ријеке Сане на предметном подручју (изградња пасивних објеката заштите од поплава и уређења ријечног корита) с циљем умањења ризика од поплава на подручју града Приједора неопходно је приступити и интервентним радовима у наведеним насељима која су највише погођена поплавама, као и мјестима која су представљала критичне тачке ("уска грла").
Влада Републике Српске прихватила је Информацију о реализацији Основа програма социјалног збрињавања радника за 2024. годину.
Влада је прошле године донијела три одлуке у оквиру овог програма којима је утрошено 6.000.000,00 КМ за уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање за 1.774 радника из 71 предузећа.
Од наведеног износа, 5.607.568,68 КМ је одобрено за уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање за 1.727 радника из 32 предузећа којa су поднијелa захтјев за социјално збрињавање радника. Такође, средства у износу од 392.431,32 КМ су одобрена Фонду за пензијско и инвалидско осигурање Републике Српске за уплату доприноса за пензијско и инвалидско осигурање за 47 радника из 39 предузећа који су овом уплатом остварили услов за старосну пензију, а пријавили су се на Јавни позив Фонда.
Подсјетимо, у периоду од 2004. године до 31. децембра 2024. године, укупно уплаћена средства за реализацију Програма социјалног збрињавања радника износе 216.173.259,03 КМ. Тим средствима је извршено збрињавање 72.372 радника из 548 предузећа.
Влада Републике Српске прихватила је Информацију о активностима за измирење пореског дуга јавних здравствених установа болница у Републици Српској, те усвојила закључак по којем ће се расположива кредитна средства одобрена Републици Српској од стране Међународне банке за обнову и развој за Програмско финансирање развојне политике здравствених система у БиХ (ДПФ), у износу од 20.537.084,66 КМ, користити, на грант основи, за измирење пореског дуга ЈЗУ Болница „Србија“ и дуга ЈЗУ Универзитетска болница Фоча за појединачне уплате доприноса за ПИО за запослене који су стекли услов за пензионисање.
Влада је дала сагласност на Пројекaт бањске рехабилитације ратних војних инвалида, чланова породица погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата и жртава ратне тортуре Републике Српске за 2025. годину.
За реализацију пројекта Влада је задужила Министарство рада и борачко-инвалидске заштите, које ће за провођење бањске рехабилитације ове године обезбиједити 650.000,00 КМ.
Ово министарство од 2005. године организује и проводи бањску рехабилитацију чланова породица погинулих бораца и РВИ, и до сада је кроз овај вид рехабилитације прошло више од 11.000 лица из ових категорија. Од прошле године у оквиру пројекта организована је и бањска рехабилитација одређеног броја жртава ратне тортуре.
Реализацијом овог пројекта Министарство исказује бригу за РВИ и чланове ППБ Одбрамбено-отаџбинског рата, те жртве ратне тортуре, као чланове друштва који услијед посљедица ратних дешавања имају потребу за медицинском рехабилитацијом, а ради лијечења и опоравка.
Влада Републике Српске дала је сагласност Републичком секретаријату за расељена лица и миграције на План утрошка средстава у укупном износу од 473.000,00 КМ, за период 1.1-30.06.2025. године.
Средстава ће бити утрошена за извођење грађевинских радова на изградњи девет индивидуалних стамбених објеката у општини Берковићи, једног стамбеног објекта у општини Билећа и вишепородичног стамбеног објекта (6 станова) са вањским уређењем у општини Љубиње.
Буџетом Републике Српске за 2025. годину Републичком секретаријату за расељена лица и миграције на позицији Издаци за изградњу и прибављање зграда и објеката одобрена су средства у износу од 1.620.100,00 КМ.
Влада Републике Српске донијела је Одлуку о усвајању Акционог плана за реализацију Стратегије заштите животне средине Републике Српске, за период 2025 - 2027. година.
Акциони план садржи мјере и активности, начин и носиоце спровођења мјера, пројекте и процјену финансијских средстава за спровођење мјера по годинама, са назначеним изворима финансирања, а све наведено је, у складу са Стратегијом, систематизовано у седам тематских области:
- Управљање водама,
- Управљање отпадом,
- Биодиверзитет и заштита природе,
- Квалитет ваздуха, климатске промјене и енергија,
- Хемијска безбједност и бука,
- Одрживо управљање ресурсима,
- Управљање животном средином.
Укупна финансијска процјена овог Акционог плана, за период 2025 - 2027. година, износи 398.378.771,00 КМ, од чега се 7,24% односи на буџет, а 92,76 одсто се односи на друге изворе финансирања: средства претприступних и других фондова ЕУ, бесповратна средства међународних донација, средства Фонда за заштиту животне средине и енергетску ефикасност, пројеката чија је реализација у току, кредите међународних и развојних институција.
Укупна финансијска процјена Стратегије заштите животне средине за период 2022-2032. година, за свих седам тематских области (52 приоритета и 116 мјера) је 9,8 милијарди КМ.