latinica  ћирилица
17/01/2025 |  09:02 ⇒ 12:00 | Аутор: РТРС

Бањалучки професор који је међу 50 најбољих едукатора свијета: Уз труд и рад кључан и фактор среће (ВИДЕО)

Данило Ковач, професор историје у бањалучкој Гимназији и доцент Универзитета у Бањалуци, који је једини из БиХ ушао међу 50 најбољих наставника свијета у оквиру избора Свјетске награде за наставнике, рекао је да се за овај избор спремао дуго, али да му није било тешко јер су су наставни пројекти и ваннаставне активности које се бодују омиљени дио његовог посла.
Данило Ковач - Фото: РТРС
Данило КовачФото: РТРС

- А имао сам и срећу да радим у школи као што је Гимназија Бањалука која има велики број талентованих и надарених ученика - рекао је Ковач.

Он је у разговору за РТРС рекао да се није надао уласку на листу 50 најбољих наставника свијета и да му је драго што су стручне комисије препознале његов рад и труд.

- Чврсто вјерујем да је за овакву врсту успјеха врло често потребан и фактор среће, који сам ја имао - каже Ковач.

Он је појаснио да се приликом избора најбољих наставника бодују различити сегменти.

- Бодује се биографија, а осим тога апликација садржи десет питања који обухватају различите сегменте наставе, тако да се бодују наставни и ваннаставни пројекти, постигнућа ученика, различите визије образовања, као и претходне награде. Комисија ме питала да им наведем конкретне примјере како развијам креативност ученика и њихово критичко мишљење. Учесници који су ушли у најужу листу за 50 наставника свијета позвани су на интервју - навео је Ковач.

Подсјећамо, Ковач је први наставник из Републике Српске и Федерације БиХ који се икада пласирао у финале најпрестижнијег свјетског наставничког такмичења, на које је током његовог постојања пристигло више од 100.000 пријава.

На крају овог надметања, које је још у току, а које организује фондација Варкеу у партнерству са Унеском, један наставник осваја главну награду у износу од милион долара.

Ковач је рођен у Требињу, гдје је завршио Гимназију "Јован Дучић", а Средњу умјетничку школу за музику и балет "Васа Павић" завршио је у Подгорици.

Са најбољим просјеком у својој генерацији дипломирао је на Одсјеку за историју Филозофског факултета у Бањалуци. На истом одсјеку окончао је мастер студије из области опште савремене историје, а његов мастер рад добио је награду за историјска истраживања фондације "Слободан С. Беговић", која је додијељена на Правном факултету Универзитета у Београду.

Друге мастер студије, из области методике наставе историје, завршио је на британском Институту за образовање, Универзитетског колеџа у Лондону. Докторирао је на Универзитету Сапијенца у Риму, а семестар докториских студија провео је на Универзитету Сорбона у Паризу.

Похађао је међународне семинаре и обуке у Берлину, Бухенвалду, Перону, Риму, Трсту, Паризу, Версају, Кану, Бечу и Будимпешти. Добијао је грантове и стипендије Универзитета Сапијенца у Риму, британске, Француске и руске Владе, Америчке академије у Риму, Представништва Републике Српске у Бечу, као и стипендије Владе Републике Српске за успјешне студенте.

Добитник је награда и признања попут Златне значке културно-просветне заједнице Србије, као и Светосавске награде. Проглашаван је за једног од најбољих наставника бивше Југославије, те најиновативнијег наставника у БиХ.

Екстерни је оцјењивач за историју за Програм међународне матуре. Предавач је на обукама за наставнике историје Србије под називом "Учење о геноциду почињеном над Србима" које имају статус програма од јавног интереса Републике Србије.