У којим земаљама грађани Српске имају бесплатну медицинску помоћ
Тако су лани, како истичу из ФЗО укупно издата 53.174 ино-обрасца, док је у 2023. години издато нешто мање, односно 50.367.
- Највише ино-образаца се током године изда за Црну Гору, затим Хрватску, Њемачку, Србију, Аустрију и друге. Примјера ради, за Црну Гору је прошле године издато 21.175 образаца, Хрватску 15.175, а Њемачку 5.176 - истичу из Фонда.
Осим поменутих земаља, БиХ има потписане споразуме о социјалном осигурању и са Сјеверном Македонијом, Словенијом, Мађарском, Турском, Низоземском, Италијом, Румунијом, Белгијом, Чешком и Луксембургом.
- Дакле, прије поласка у ове земље осигураници могу да добију ино-обрасце. Такође, и осигураници који путују у Пољску, Словачку и Велику Британију имају покривене трошкове хитне медицинске помоћи, с тим да за ове земље ФЗО не издаје обрасце јер је међународним споразумима другачије регулисано, треба да покажу пасош БиХ - наводе они.
Према њиховим ријечима, на основу бројки примјетно је да се из године у годину повећава број издатих ино-образаца.
- То, између осталог, указује и да јача свијест грађана о значају здравственог осигурања, посебно имајући у виду да су здравствене услуге у иностранству изузетно скупе - кажу у Фонду.
Из Фонда здравственог осигурања Републике Српске објаснили су и процедуру добијања ино-обрасца.
- Прије поласка на пут осигурано лице треба да од свог породичног доктора добије увјерење о здравственом стању, односно о способности за пут. На основу тог увјерења надлежне пословнице ФЗО РС издају одговарајући образац. Образац се не наплаћује. Ино-образац се, када је у питању привремени боравак у иностранству из приватних разлога, може издати за период до 60 дана у току једне године - истичу из Фонда за Независне.
Како наводе, са ино-обрасцем осигураници Фонда за вријеме привременог боравка у иностранству не би требало да плаћају здравствену услугу ако им затреба хитна медицинска помоћ, односно трошкове ће сносити ФЗО Српске.
- У случају да се услуга ипак наплати иако осигураник има образац, осигураници могу предати Фонду захтјев за рефундацију трошкова - кажу из Фонда.
Осим образаца који се издају за привремене боравке у иностранству из приватних разлога, ФЗО Српске издаје обрасце и у случајевима одласка у иностранство ради посла, студирања и из других разлога, а процедура је прописана Правилником о поступку одобравања лијечења изван Републике Српске и начину остваривања здравствене заштите у иностранству.
- Ино-образац важи у оним здравственим установама које су у систему јавног здравства, односно које имају уговоре са здравственим осигурањем земље у којој се борави - кажу из Фонда здравственог осигурања Републике Српске.
Ино-образац приликом путовања у Чешку лани је извадио и Милан М. јер, како каже, никад не зна кад може затребати.
- Много пута сам користио ову могућност и искрено сам задовољан чињеницом да имамо прилику преко Фонда обезбиједити себи сигурно путовање. Нисам имао прилику да искористим ино-образац и надам се да и нећу, али увијек када идем на пут узмем ино-образац. Ако путујем у земљу гдје то није могуће, узимам путно осигурање у некој од приватних осигуравајућих кућа које нуде ту услугу - каже он.