latinica  ћирилица
17/01/2025 |  17:02 ⇒ 17:32 | Аутор: РТРС

Фокус на Кину: Кинески корисници интернета поздрављају прилив "ТикТок избјеглица"

Кинески корисници интернета на популарној платформи за друштвено умрежавање примјетили су изненадни прилив страних придошлица који тврде да су мигрирали са ТикТока забринути због потенцијалне забране америчке владе, у року од недјељу дана, пише кинеска агенција Синхуа.
Тик Ток (Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN/илустрација) -
Тик Ток (Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN/илустрација)

На Ћиаонхошу, кинеској платформи са комбинованим функцијама Инстаграма и Пинтереста, хештегови као што је #TikTokRefugee прикупили су стотине хиљада постова са налога који су углавном регистровани у Сједињеним Државама.

Пораст активности довео је Ћиаонхошу, такође uz познат као РедНоут у иностранству, на врх листе преузимања Епл продавнице апликација у САД за само неколико дана.

ТикТок је у власништву кинеске интернет компаније Бајт Денс (BiteDance), али ради независно, има око 170 милиона корисника у Сједињеним Државама, скоро половину становништва те земље.

Вашингтон је годинама покушавао да забрани ТикТок, наводећи неосноване забринутости за националну безбједност и наводне ризике по приватност података. Тик ток се суочава са могућом забраном 19. јануара пошто би Врховни суд САД требао да донесе одлуку о примјени закона који би могао или забранити ТикТок или приморати БајтДенс да га прода америчкој фирми.

Док су нестрпљиво чекали исход, неки креатори садржаја нису губили вријеме на смијех предложеној забрани и иронији коју је створила.

- Покушали су да забране ТикТок (због разлога националне безбједности), тако да сада сви иду на реалну кинеску апликацију - рекао је самопроглашени "ТикТок избјеглица" на Ћиаонхошу , путем кратког видео поста.

"ТикТок избјеглице мигрирају на легитимне кинеске апликације да би своје податке вољно дале директно", пише у другој објави на Икс-у са саркастичним призвуком.

Предложена забрана није изолован случај. Посљедњих година све већи број кинеских технолошких компанија, укључујући Хуавеј и Диџеај (DJI), неправедно је на мети Вашингтона који је увео низ мјера за ограничавање њиховог присуства.

- Корисници ТикТок-а у САД гласају ногама. Ово показује да је сузбијање нормалних пословних активности неамеричких компанија непопуларно јер такве акције америчких политичара штете непосредним интересима америчке јавности - рекао је Лију Шјанг, нерезидентни виши сарадник у Центру за Кину и глобализацију.

Лију је сугерисао да би Вашингтон умјесто тога требало да усвоји отворен начин размишљања, обезбиједи фер конкуренцију и подстакне америчке компаније на иновације у стварању производа који испуњавају растуће захтјеве америчких корисника за друштвеним мрежама.

ДОБРОДОШЛИ У КИНУ

"ТикТок избјеглице" су топло примљене од стране корисникаЋиаонхошуа који су дјелили фотографије и видео записе са овим придошлицама, нудећи савјете за храну и путовања, а чак су пружали и бесплатне часове језика, с обзиром на то да је садржај апликације претежно на кинеском.

Основан 2013. године, Ћиаонхошу се у почетку фокусирао на савјете за куповину, али је еволуирао у свеобухватну платформу за стил живота, спајајући друштвене медије и е-трговину. Корисници могу да дијеле садржај и купују производе директно преко апликације, стварајући беспријекорно искуство куповине.

- Добро дошли да нам се придружите у овој узбудљивој и живописној заједници - рекао је корисник Ћиаонхошу који ради као преводилац за енглески језик у Пекингу.

- Хајде да започнемо ново путовање са кинеском храном - објавио је други корисник из Сечуана, представљајући препознатљиве рецепте за храну југозападне провинције.

Како су се разговори продубљивали, неки кинески студенти почели су да траже помоћ око домаћег задатка из енглеског - и помоћ су добили.

"ТикТок избјеглица" по имену Rosie_in_Wonderland рекла је да је Ћиаонхошу веома сличан ТикТоку у прављењу садржаја и лак за коришћење, и нада се да ће ускоро пронаћи своју заједницу као што је то учинила на ТикТок-у.

- Ви нисте избјеглице. Сви сте истраживачи. Добродошли у нови свијет - рекао је други корисник Ћиаонхошуа који живи у Кини.

Извор: Синхуа