latinica  ћирилица
03/12/2024 |  16:24 ⇒ 20:49 | Аутор: Агенције

Предсједник Јужне Кореје пристао да укине ратно стање (ФОТО/ВИДЕО)

Јужнокорејски предсједник Јун Сок Јол саопштио је да је повукао војску и да ће ускоро укинути ратно стање у земљи, јавља агенција Јонхап.
Грађани Сеула испред Народне скупштине Јужне Кореје (фото: EPA-EFE/YONHAP) -
Грађани Сеула испред Народне скупштине Јужне Кореје (фото: EPA-EFE/YONHAP)

- Повукао сам војску која је учествовала у спровођењу одлуке о ратном стању - рекао је он.

Како је прецизирао, на сједници Владе намјерава да формализује одлуку о укидању ратног стања.

Бијела кућа: Нисмо обавјештени о проглашењу ратног стања

Портпарол Бијеле куће изјавио је да Сједињене Америчке Државе нису биле унапријед обавјештене да ће јужнокорејски предсједник Јун Сук Јол прогласити ратно стање.

Портпарол је додао да је администрација предсједника Џоа Бајдена у контакту са јужнокорејском владом и пажљиво прати ситуацију, али да је Вашингтон забринут због дешавања.

Хиљаде демонстраната остаје на тргу код јужнокорејског парламента

Хиљаде демонстраната остаје на тргу код јужнокорејског парламента након одлуке посланика да укине ванредно стање, које је увео предсједник, јавио је дописник Спутњика.

Активисти са партијским и синдикалним заставама узвикују пароле у којима се позива шефа државе да поднесе оставку.
Ситуација је углавном мирна, полиција и новинари су ту.

Ратно стање остаће на снази све док предсједник не укине указ, јавили су локални медији.

Војска је напустила зграду парламента Јужне Кореје, након што је изгласана резолуција о укидању ратног стања, јавља агенција Јонхап.

Војници јужнокорејске војске ушли су у зграду парламента, преноси новинска агенција Јонхап

Захарова: Да ли ће Запад увести санкције Јужној Кореји

Званична представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова упитала је да ли ће Запад увести санкције против Јужне Кореје гдје је блокиран улаз у парламент.

Она је обратила пажњу на писања медија о томе да је улаз у зграду парламента Јужне Кореје блокиран након што је проглашено ратно стање у земљи.

- Шта су по том питању одлучиле Литванија, Летонија и Естонија? Хоће ли увести санкције Сеулу? Или ће Јужна Кореја имати више среће од Грузије? - упитала је Захарова.

Раније је саопштено да ће Литванија, Летонија и Естонија увести санкције против оних који су укључени у сузбијање протеста у Грузији.

Војска покушава да уђе у зграду парламента

Војска покушава да уђе у зграду парламента, јавила је новинска агенција Јонхап.

Појашњава се да је ситуација у парламенту крајње хаотична, пролаз блокиран, проверавају се докумената, поједини посланици нису могли да уђу на територију скупштинског комплекса.

Декретом број 1, који је потписао генерал армије Парк Ан Су, забрањен је рад Народне скупштине и било каква политичка активност.

Опозиција о ратном стању

Лидер опозиционе Демократске странке Ли Је Мијунг оцијенио да је проглашење ратног стања неуставно и позвао све опозиционе посланике да дођу у зграду парламента.

Он је рекао да ће скупштина покушати да опозове Јеолову одлуку, али и додао да ће војска вјероватно покушати да ухапси поједине посланике.

Предсједник владајуће Странке народне снаге, чији је Јеол члан, Хан Донг Хун, такође је рекао да ће покушати да блокира Јеолову одлуку, оцјењујући је као погрешну.

Затражен опозив тужилаца

Раније ове недјеље су посланици Демократске странке, која има већину у парламенту, затражили опозив неколицине тужилаца у земљи.

Током прошлог месеца Сјеверна Кореја пресјекла је далеководе које је поставила Јужна Кореја за снабдијевање електричном енергијом затвореног заједничког индустријског парка и дигла у ваздух дијелове путева који је повезују са Јужном Корејом сјеверно од војне демаркационе линије.

Раније је Сјеверна Кореја уклонила уличну расвету и поставила нагазне мине дуж путева Гјеонги и Донге, и распоредила трупе на својој страни демилитаризоване зоне, наводи јужнокорејска агенција.