latinica  ћирилица
02/12/2024 |  19:20 ⇒ 20:06 | Аутор: РТРС

Киша и снијег повећали залиху влаге у земљишту - добри услови за раст стрног жита (ВИДЕО)

Киша и снијег протеклих дана повећали су залиху зимске влаге у земљишту, што се повољно одразило на посијана стрна жита. Имају добре услове за клијање, ницање, као и за даљи раст и развој. Неравномјерно ницање неће се одразити на принос. Ратари морају обратити пажњу на заштиту усјева од инсеката и глодара.
Озими усјеви - Фото: РТРС
Озими усјевиФото: РТРС

На истој њиви, пшеница у различитим фазама - од сјемена које тек пушта клицу до хљебног жита које је развило три листа. Недостатак влаге у земљишту изазвао је неравномјеран раст. Киша и снијег у задњих десет дана, побољшали су ситуацију.

- На овој парцели више од мјесец дана како је посијана тек од ових киша сад почиње да буја да расте. У сваком случају извуче се - прича Миле Перковић из Којчиноваца код Бијељине.

Ратари који су на земљишту бољег квалитета засијали пшеницу раније и примијенили све агротехничке мјере задовољни су стањем усјева.

- Све зависи како је ко спремио њиву и зависи како је ко имао могућности. Све што је како да кажем ситнија земља и отишла у влагу шума, а оно које је отишло у бусију у суво патња жива. Све то има своје, алИ надамо се на крају добром па ћемо видјет шта ће битИ - рекао је Сретен Ивановић из Амајлија код Бијељине.

Осамдесет пет одсто површина под пшеницом у Семберији засијано је од 1. до 15 октобра. Тамо гдје није било влаге сјеме је остало као у врећи.

- Падавине у облику кише и у облику снијега требало би да допринесу до тога да дође и до ницања и тог сјемена које је остало у сувом дијелу земљишта. До сада се неравномјерно ницање није одражавала негативно на принос стрних жита - поручио је Станко Тадић, дипломирани инжењер пољопривреде.

На ПД "Семберија" пшеница која је засијана раније у добром је стању као и уљана репица чија је сјетва обављена у оптималном року.

- Једино имамо појаву усколисних и широколисних корова, широколисне корове надамо се да ће сузбити ниске температуре док ћемо што се тиче усколисних корова морати одрадити хемијске третмане - рекао је Дражен Јовић из ПД "Семберија.

Третмани ће бити неопходни и ради благовременог сузбијања лисних ваши и цикада који су преносиоци вируса кржљавости пшенице .
Усјеве је неопходно заштитити и од пољских мишева и волухарица . Праг штетности за пољског миша је од 10 до 50 активних рупа по хектару, а за пољску волухарицу од 10 до 500 активних рупа по хектару.