latinica  ћирилица
05/04/2025 |  16:34 ⇒ 20:20 | Аутор: РТРС

На ГП спровођење мјера због појаве слинавке и шапа у Мађарској, Њемачкој и Словачкој (ВИДЕО)

Због појаве слинавке и шапа у Мађарској, Њемачкој и Словачкој, Влада Републике Српске донијела је Одлуку о формирању Републичког кризног центра за контролу и сузбијање слинавке и шапа.
Дезинфекција аутомобила - Фото: РТРС
Дезинфекција аутомобилаФото: РТРС

На граничним прелазима спроводе се мјере с циљем спрјечавања уноса и ширења болести слинавке и шапа у БиХ.

Канцеларија за ветеринарство БиХ од другог априла почела је са реализацијом хитних превентивних мјера, постављањем дезинфекционих баријера на граничним прелазима БиХ.

- Говеда, овце, козе и свиње морају бити обавезно тестиране и морају имати негативан налаз на слинавку и шап прије него што уђу у БиХ и то је један од начина да заштитимо наше произвођаче. Други начин је да урадимо дезинфекцију - каже Саша Бошковић директор Канцеларије за ветеринарство БиХ.

Нема мјести паници, али треба бити на опрезу, апелују надлежни. У случају потврде болести, заражене животиње морају бити еутаназиране, а подручје строго изоловано.

- Струка је апсолутно укључена у потпуности, упутили смо одмах дописе свим локалним заједницама да се припреме у случају ако би се десило. Ми вјерујемо и надамо се да се неће десити, али у случају да се деси, да одреде парцеле гдје ће се вршити збрињавање свих еутаназаираних животиња - рекао је Негослав Лукић помоћник министра пољопривреде за ветеринарство.

Ветеринарски институт "Др Васо Бутозан" располаже са специјалистичким службама и епидемиолошким тимовима за дијагностику болести слинавке и шапа.

- У претходном периоду комплетна Република Српска је била покривена анализом и надзором и вируса нисмо имали, нити га имамо у овом тренутку. Оно што је важно овдје, ову болест треба посматрати на нивоу фарме, апелујем још једном на фармере да поведу рачуна о нивоу биосигурности на фармама - навео је Драган Кнежевић директор Ветеринарског института Републике Српске "Др Васо Бутозан".

Фармери се нису оглушили на апеле надлежних.

- Можемо се заштити једино да нам не улази свако, да што мање људи обилази нам фарме, јер никад не знамо, то је болест која се преноси ваздухом, преноси се на гумама аута, не знамо ми одакле ко иде - каже Зоран Саватић, Дијелови.

Слинавка и шап преноси се директним контактом са зараженим животињама или контаминираним предметима, возилима или производима, као и ваздухом. Одговорно дјеловање свих, као и рано откривање ове болести, од кључног су значаја за спречавање ширења ове заразне болести.