latinica  ћирилица
25/11/2024 |  18:50 ⇒ 18:52 | Аутор: СРНА

"Јуроњуз": Неувођење санкција Русији - препрека приступним преговорима Србије

Одбијање Србије да уведе санкције Русији једна је од главних препрека за прелазак те земље на сљедећу фазу приступних преговора са ЕУ, потврдило је данас "Јуроњузу" неколико неименованих дипломата.
Заставе Србије и ЕУ (Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC) -
Заставе Србије и ЕУ (Фото: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC)

Приједлог Мађарске да преговори о придруживању са Србијом пређу у наредну фазу данас је одбацила група земаља ЕУ, чиме је онемогућено да се обезбједи неопходна једногласност, рекле су дипломате за "Јуроњуз".

Дебата о томе је одржана на састанку амбасадора иза затворених врата.

Хрватска, Естонија, Финска, Њемачка, Летонија, Литванија, Холандија и Шведска биле су међу земљама које су се успротивиле приједлогу Мађарске, наводећи као разлоге стање људских права у Србији, затегнуте односе са Приштином и, посебно, континуирано одбијања Београда да уведе санкције Русији.

Државе које се противе мађарском приједлогу признале су напредак који је Србија остварила у својој кандидатури за чланство, али инсистирају да су "потребни конкретни резултати" прије него што се крене напријед.

Неименовани дипломата рекао је за "Јуроњуз" да је главни разлог за забринутост међу саговорницима био "упадљив недостатак усклађености Београда са спољном политиком ЕУ, посебно када је ријеч о вишеструким санкцијама које је блок увео Русији због војне операције у Украјини".

Приједлог, који је поднијела Мађарска као предсједавајућа Савјета ЕУ, требало је да приближи Србију отварању Кластера три, који обухвата осам поглавља која се односе на конкурентност и економски раст, као што су опорезивање, монетарна политика, запошљавање, царинска унија и научна истраживања.

Србија је раније "откључала" пет од ових осам поглавља, али је Брисел промијенио правила 2020. године како би створио тематске кластере који сада треба да буду отворени као цјелина након испуњавања низа прелиминарних мјерила.

Према мишљењу Европске комисије, Србија је испунила критеријуме и технички је спремна да започне разговоре у оквиру Кластера три, остављајући коначну одлуку у рукама чланица ЕУ које морају једногласно да дају "зелено свјетло" за сваки корак процеса.

До консензуса данас није дошло након што је Мађарска, која је непоколебљиви заговорник европских интеграција Србије, изнијела предлог о Кластеру три.

Београд је под лупом и због споразума о слободној трговини са Кином, који је ступио на снагу 1. јула и који је одмах укинуо 60 одсто царина између двије земље.

Нејасно је како би држава са споразумом о слободној трговини са Кином могла да постане дио ЕУ, пошто комерцијалну политику блока обједињује и одређује Брисел, преноси "Јуроњуз".