Јавна расправа у предмету "Ковачевић" (ВИДЕО)
Предсједавајући 17.чланог вијећа је судија из Словеније Марко Бошњак. У Вијећу су судије из Црне Горе, Хрватске, Албаније, Украјине, Њемацке, Малте, Грчке, Естоније, Шведске, Сан Марина, Монака, Норвешке, Грузије, Турске, Словачке, Италије и БиХ Фарис Вехабовић.
- Пред Европским судом за људска права у Стразбуру данас ћемо у предмету "Ковачевић" користити доказе које смо прикупили у међувремену. Сматрам да ће бити од кључног значаја за суд и да ће их они узети за у разматрање прије одлучивања, рекао је уочи почетка расправе за РТРС министар правде Републике Српске Милош Букејловић који присуствовује расправи.
- Узимање статуса односно утврђивања статуса жртве, неискориштавање домаћих правних лијекова и још неколико аргумената које ће бити можда и пресудни да Суд можда и промијени своју одлуку у односу на првостепену - додао је Букејловић.
Нагласио је да постоје одређена питања која ће потенцирати кроз цијелу јавну расправу пред Великим вијећем, које броји 17 судија, у односу на првостепено вијеће у којем, је одлучивало седам судија.
Министар правде у Савјету министара Давор Буноза рекао је за РТРС да је информисан да ће и хрватски члан Предсједништва Жељко Комшић бити данас у Стразбуру.
- Било би нормално да је члан Предсједништва на страни БиХ, тима који брани Устав БиХ. Ми знамо да није тако, и онда се поставља питање да ли се ради о предмету који се односи на кршење људских права или ипак о политичком пројекту. С обзиром да смо анализирали све доказе, рекао бих да ипак ради о политичком пројекту са циљем стварања тзв. грађанске, односно унитарне БиХ. Сматрамо да је распикавање Дејтонског мировног споразума лоше, уколико свио не сједнемо и не нађемо рјешење. Ово је предмет који се тиче активног бирачког права - додао је Буноза.
Подсјећамо, првостепена пресуда у корист Славена Ковачевића изречена је прошле године. Суд је, између осталог, утврдио да му је угрожено активно бирачко право с обзиром да као становник Федерације може само да бира бошњачког и хрватског, односно да му је ускраћено право да бира српског члана Предсједништва.