latinica  ћирилица
28/10/2024 |  19:36 ⇒ 19:54 | Аутор: РТРС

Посљедице поплава у ФБиХ алармирале сектор грађевинарства - шта мијењати?

Посљедице поплава и клизишта у општинама у Федерацији, алармирале су и сектор грађевинарства. Уништени путеви и пруге јасан су показатељ слабости. Због утицаја климатских промјена, сценарио који је потресао регион, могао би да постане све учесталија слика, упозорававају стручњаци. Препоручују - неопходно је мијењати материјале, начин градње, и у корак пратити технологију.
Јабланица (Фото: EPA-EFE/NIDAL SALJIC/илустрација) -
Јабланица (Фото: EPA-EFE/NIDAL SALJIC/илустрација)

Екстремни ефекти климатских промјена постају свакодневица савременог друштва. Поплаве које су погодиле ХНК, однијеле су људске жртве, али и у потпуности девастирале путну инфраструктуру. Стручњаци апелују да је неопходно смањити ризик и активно радити на превенцији потенцијалних катастрофа.

- У ова времена можемо да видимо у свим поплавама које нас прате од 2014. и дан данас, колико нам је битна заштита животне средине, као и рационално кориштење природних ресурса - истакао је Ђорђе Стојић из Удружења грађевинских инжењера „Мост“.

Осим материјала, потребно је мијењати навике живота и градње. Србија већ ради на преусмјерењу ка безбједнијим еколошким карактеристикама градње. Умјесто природних материјала уводе алтернативне.

- Ми у нашој индустрији имамо велико генерисање пепела, шљаке и све су то материјали који могу да замијене шљунак, пијесак, каменолом. Ми морамо да схватимо да је вријеме експлоатације каменолома завршено, морамо трагати како да стругани асфалт повоно вратимо у употребу. Како да прије него што нешто одбацимо, то поново и употријебимо - додаје Синиша Митровић из Привредне коморе Србије.

А примјер Србије прати и Република Српска. Фокус је безбједнија и квалитетнија градња, али и рехабилитација, већ постојеће путне инфраструктуре.

- Имамо три велике рехабилитације у којима смо примијењивали ове технологије, а то је Романија, Бањалука, Градишка. Тренутно радимо један пројекат у Семберији - додаје Младен Дакић, директор ЈП „Путеви Републике Српске“.

Министар саобраћаја и веза Републике Српске Недељко Чубриловић наводи да техонологија напредује невјероватном брзином, и да је неопходно да стручњаци буду упознати са тим технологијама.

Примјена нових знања, материјала, али и технологија кључни је предуслов у превенцији и смањењу ризика од свих потенцијалних природних катастрофа, које су већ неминовне посљедице климатских промјена, порука је грађевинских стручњака.